​Bakandan Bursa açıklaması

İstanbul Autoshow 2015, bugün itibariyle kapılarını basına açtı. Fuarın açılışını yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yakın zamanda Bursa’da Renault işçileriyle başlayan eylemlerle ilgili de açıklama yaptı. Üretimin başlaması gerektiğini vurgulayan Işık, bu konuda işçilerle yöneticiler arasında bir taraf seçemeyeceklerini söyledi. Işık, “İşçi kardeşlerimizi haksız görmüyoruz.” derken üretimin daha fazla aksamaması gerektiği mesajını da verdi.

Işık açıklamasında şunlara da değindi: “Ara bulucu olarak taraflarla görüşüyoruz, üretim yapılırken görüşmeler devam etmeli. Türkiye’nin zor durumda kalmasını işçilerimiz de istemez. Sözleşmeler yeniden gözden geçirilebilir, üretim kaybı yıl sonuna kadar devam edebilir.”

Geçen hafta Oyak Renault işçilerinin başlattığı eylemler büyüyerek devam ediyor.

Bu haftaya Renault üretiminin yanı sıra MAKO ve Coşkunöz’de çalışanların üretime ara vermesiyle giren Bursa, Pazartesi günü TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu’nun açıklaması ve üretime iki günlük ara verilmesiyle hareketliliğini korudu.

19 Mayısı çalıştıkları ve eylemdeki fabrikaların önünde geçiren işçiler, TOFAŞ CEO’sunun işbaşı çağrısını kabul etmediler.

Bu arada son gelişme Ford Otosan Kocaeli fabrikasında yaşandı.

Bursa’dan sonra ikinci bir şehire deki otomotiv devinde daha üretime ara verildiği açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.