Benzin, motorin ve LPG’de fiyat 8 kuruş daha arttı, zam ÖTV’den karşılanacak

Benzin, motorin ve LPG giriş fiyatları ham petrol ve döviz kurlarına bağlı olarak yarından geçerli olmak üzere arttı. Artışlar benzin ve motorinde litre başına 8 kuruş, LPG otogazda 9 kuruş oldu. Ancak fiyat artışları pompa fiyatlarına yansıtılmayacak. Hükümetin döviz kurlarındaki artışın akaryakıt zammına yansımaması için 17 Mayıs’ta yaptığı vergi düzenlemesiyle fiyat artışı ÖTV’den karşılanacak.

17 Mayıs tarihinden itibaren gelen zamlar pompaya yansıtılmıyor

Bir hafta içinde akaryakıt ürünlerine bu ikinci fiyat artışı oldu. 6 gün önce benzine gelen 25, motorine gelen 23 kuruşluk artış ÖTV indirimiyle karşılanarak vatandaşa yansıtılmadı. Böylece benzinde 6,30 TL civarında pompa fiyatı sabitlenmiş oldu. Bakanlar kurulu kararına göre “akaryakıt rafineri çıkış fiyatları uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak artarsa, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artan fiyat oranında düşürülecek. Böylece artışın pompadaki litre fiyatına yansımasının önüne geçilecek.”

Benzinde 6,30 TL bant oldu

Karar gereği ÖTV tutarı 17 Mayıs 2018’de belirlenen fiyatı geçmeyecek. Kur ve petrol fiyatlarında azalma olması durumunda ise ÖTV tutarları, 17 Mayıs 2018 tarihinde uygulanan tutarı geçmeyecek şekilde uygulanacak. Uygulamaya benzin, motorin ve LPG dahil oldu. O tarihte benzin İstanbul’da 6,26-6,30 TL aralığında motorin ise 5,70 TL bandına ulaşmıştı.

Düzenlemeden önce, Petrol İşverenleri Sendikası (PÜİS) internet sitesinden çok sayıda tepki aldıkları gerekçesiyle bundan böyle akaryakıt zamlarını açıklamama kararı almıştı. Yarından itibaren geçerli olacak fiyat artışını Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) twitter hesabından duyurdu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.