Bir hidrojenli haberi de Hyundai’den!

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Hyundai, yakıt hücreli (hidrojenli) Nexo ile Avrupa’da bu alanda adını duyurmak istiyor. Avrupa pazarına odaklanan marka, bölgedeki hidrojen istasyonu altyapısını genişletmek için yeni stratejiler geliştirmeye hazırlanıyor. Hyundai, 2018 yılı Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) yeni teknolojilerle birlikte Nexo’yu günyüzüne çıkardı.

Nexo ile marka öncelikle Almanya pazarına odaklandı. Hyundai, bölgedeki yakıt ikmali yapılacak istasyonların yaygınlaşması için bazı girişimlerde bulunuyor. Bilindiği gibi yakıt hücreli araçların satışının artması ve daha da yaygınlaşması ancak hidrojen dolum istasyonlarının yaygınlığına bağlı. Hidrojen araçlar, elektrikli otomobillere göre daha uzun bir sürüş mesafesi sunarken daha kısa sürede yakıt ikmali yapılabiliyor.

Hidrojenli Nexo yılbaşında Las Vegas’ta CES Fuarı’nda tanıtıldı, G. Kore’de 1061 adet satıldı

Fransa ve İsviçre sırada

Bu bağlamda Hyundai, Almanya’yı en umut verici pazarlardan biri olarak görüyor. Çünkü FCEV yakıt hücresi araçlar için ülke çapında 2025 yılına kadar 400 yakıt istasyonu kurulmuş olacak. Ayrıca ilerleyen yıllarda Fransa ve İsviçre’nin de etkili pazarlar olacağı bekleniyor.

Hyundai, anavatanı Güney Kore’de aracın satışına başladı ve ilk etapta 1061 adet Nexo ön siparişi aldı. Ayrıca aracın yaygınlaşması ve insanlar tarafından daha çok tercih edilmesine öncülük etmesi adına da kamuya özel teşvikli satışlar yapıldı. Araçlar, Ulsan ve Gwangju şehirlerindeki yerel yönetimlere yapılan özel törenlerle teslim edildi.

Nexo’nun en çok satılan modellerden biri olma iddiası yok, ancak Hyundai’nin insanları çevreci araçlara doğru yönlendirme projesinde çok önemli bir yere sahip. Aynı zamanda, markanın otonom sürüş, üstün görüşlü kameralar, kör nokta monitörü de dahil olmak üzere birçok gelişmiş güvenlik ekipmanlarının bir araya geldiği bir teknoloji vitrini konumunda.

Hyundai’nin bu araçta sunduğu Kör Nokta İzleme Monitörü (BVM), yepyeni bir teknoloji. Aracın her iki yanına yerleştirilen kameralar, ana göstergeye yansıttıkları canlı görüntülerle her iki yöndeki şerit değişimlerinde sürücüleri uyarıyor. Sistem, geleneksel dikiz aynası tarafından görülemeyen alanları böylelikle aracın her iki yanındaki geniş açılı surround monitörlerle görmeyi sağlıyor. Aktif Şerit Takip Yardımcısı (LFA) da Hyundai adına yepyeni bir teknoloji. Nexo’da yerini alan bu son sistem, aracın şeritte hizlanmasına veya kalmasına yardımcı olmak için direksiyonu otomatik olarak ayarlıyor.

Uzaktan Kumandalı Park Asistanı RSPA ise Nexo’nun sürücülü veya sürücüsüz park etmesini sağlıyor. RSPA sistemi, sürücünün bir düğmeye dokunarak aracı olduğu yerden hareket ettirmesini sağlarken aynı zamanda en sıkışık yerlerde güvenle çıkış yapmasına da olanak tanıyor.

 

163 beygir gücünde

Tucson FCEV’e göre daha hafif bir aktarma organına sahip olan Nexo, böylelikle yüzde 25 gibi daha etkili bir hızlanma performansı gösterebiliyor. Aynı zamanda 163 beygir güç üreterek çok verimli olan araç, yüzde 30 oranında daha uzun bir menzil sergiliyor. Maksimum olarak 395 Nm tork değeri sunan ve sadece beş dakika içinde deposunu tamamen doldurabilen Nexo, 0’dan 100 km/s hıza 9.5 saniyede çıkıyor. Ayrıca, 800 km menzile sahip olan Nexo, selefinden 169 km daha fazla yol katedebiliyor.

Önceki İçerikYerli oto CEO’su belli oldu
Sonraki İçerikHangi marka kaç motosiklet sattı? Yamaha satışları yüzde 50, BMW satışları yüzde 34 düşüşte
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz