Bir otomobilin ömrü 4,5 yıla inecek

Günümüzde üretim bandından çıkan bir otomobilin ömrü için 17 yıl hesabı yapılıyor. Herhangi bir kazaya karışmadığı, bakımlarının yapıldığı ve ortalama olarak kullanıldığı varsayılıyor. Bir otomobilin ömrü ne kadar ? Önümüzdeki yıllarda mesela 2030’dan sonra yeni bir otomobilin ömrü için 4,5 yıl hesabı yapılmaya başlandı. Bunun nedeni olarak da otomobillerin 4,5 yılda 17 yıllık menzile ulaşacakları düşünülüyor.

Amerika’da otonom araç sahipleri gelecekte araçları otoparkta duracağına para kazanacakları taksi işine kafa yormaya başladılar bile. Yani siz işinizde çalışacaksınız, otonom (sürücüsüz) aracınız sizin için taksiye çıkıp-para kazanacak. Bu da otomobillerin kullanım kilometrelerini artıracak doğal olarak.

Özellikle elektrikli otomobil satışlarının artışa geçtiği 2020’lerden, 2030’lara otomobilin ömrü de kısalacak. Belki de pil ömrü otomobilin ömrü haline indirgenecek.

Türkiye taşıt araçları tedarik Sanayi (TAYSAD) Genel Kurulu’nda yeni dönem teknolojileri konuşuldu. Olağan Genel Kurul’da yapılan konuşmalarda 2030 yılında neler olacağına projeksiyon tutulmaya çalışıldı.

TAYSAD genel kurulunda gelecek ele alındı

Gelecekte satışların yüzde 14’ü içten yanmalı olacak

Toplantının açılışında konuşan TAYSAD Başkanı Alper Kanca, otomotiv sektörünün dönüşümün eşiğinde olduğuna dikkat çekti. Kanca, “Ana sanayinin gündeminde elektrikli araçlar, batarya teknolojileri, otomotiv elektroniği, otonom araçlar gibi kavramlar var. Yapılan tahminlere göre, 2030 yılında geleneksel içten yanmalı motorlu araçların payı yüzde 14’e gerileyecek. Hibrit veya yarı hibrit araçların yüzde 46, tamamen elektrikli araçlar yüzde 40 ve otonom araçlar ise yüzde 30’luk paya sahip olacağı öngörülüyor.” diye konuştu.

Bir otomobilin ömrü ne kadar?

Otomobillerin ömrü 4,5 yıla kadar düşecek

TAYSAD Genel Kurulu’na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise otomobillerin ömrüne açıklık getiren bir konuşma yaptı:

“Bugün fabrikalardan çıkan otomobiller yaklaşık 17 yıl yollarda kalıyor. Elektrikli araç, otonom araç ve paylaşımlı araç dönüşümüyle birlikte bundan bu sürenin 4.5 yıla kadar düşeceği öngörülüyor. Ama 4.5 yılda bir otomobil, 17 yılda yaptığından daha fazla km yapacak. Çünkü artık sürücüsüz ve paylaşımlı araçlarda araç sahipliği kavramına dönüşecek. “

Önceki İçerikFord dizel soruşturmasına alındı, emisyon değerleri soruşturma altında
Sonraki İçerik4 yeni Renault hazır: Clio, Arkana, Triber ve City K-ZE
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz