BMC, 30 gün içinde ES’ecek

 

BMC’de ES Mali Yatırım AŞ’ye devir işleminde son 30 günlük süreç başladı.

TMSF, BMC satışına son anaşı verdi ve ES MAli Yatırım’a “şirketi devral” dedi.

ES Mali Yatırım, 30 gün içinde TMSF’ye 751 milyon lirayı yatıracak ve BMC’de yeni dönem başlayacak.

Halen BMC Genel Müdürlmeğünü yürüten Cemal Öztürk’ün Egede Haber sitesinde yayınlanan açıklamasına göre yatırılacak tutardan BMC’nin çalışanlarına, eski çalışanlarına, yan sanayicilerine ve bayilerine olan borçlar ödenecek.

Ödoemelerin ES Mali Yatırım AŞ’nin TMSF’ye parayı yatırmasından sonra gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da tüm BMC alacaklılarının en geç 30 gün içinde borçlarını tahsil edeceklerine işaret ediyor.

Bir s üredir TMSF kontrolündeki BMC yönetimi, alacaklılarla protokoller imzalayarak, borçların tasfuye haritasını çıkarıyordu.

Tüm alacaklılara ulaşan yönetimin, borçların faizlerini ve avukat masrafları, mahkeme masrafları gibi borçları silip, ana alac ak üzerinden hesap yaptığı ve bu şekilde ödeme yapacağını söylediği biliniyordu.

Protokolü imzalamayan alacaklıların Çukurova Grubu ile muhatap olmak zorunda kalacakları da belirtilerek, borçlar için anlaşma yapılıyordu.

 

TÜM ONAYLAR VERİLDİ, 

ÖDEMELER 30 GÜNDE PEŞİN OLACAK

BMC Genel Müdürü Cemal Öztürk, 3 yılı geçen süredir üretimin aksadığı şirkette yeni bir dönem başlayacağına dikkat çekerek, TMSF'nin son onayıyla birlikte BMC'nin devralınması ve piyasa ile çalışanlara borçların ödenmesi konusunda bir aylık kum saatinin işlemeye başladığını açıkladı.

Öztürk, "Satış sürecinde sona gelindi. Rekabet Kurumu süreci bitti. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu da dün onayı verdi. Artık bir ay içinde herhangi bir gün ES Yatırım şirketi devralacak. TMSF de BMC'nin piyasaya, çalışanlarına, kamuya ve belediyeye olan borçlarını en geç bir ay içinde peşin olarak ödeyecek" şeklinde açıklamada bulundu.

 

Borcun tasfiyesi için alacakların tamamına yakını ile anlaştıklarını ifade eden Öztürk, "Çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, bayilerimiz, yurtdışı ve yurtiçi alacaklı olanlarla anlaştık. Bir ay içinde, bayramdan hemen önce ya da sonra tüm borçlarımızı ödeyeceğiz. Tek kalemde ödeyeceğiz. BMC'nin tüm borçları tasfiye edilmiş olacak" bilgisini verdi.

 

300 MİLYONLUK YENİ SİPARİŞ

BMC'nin yılbaşından itibaren üretime geçtiğini, 300 milyon liralık sipariş aldığını belirten Öztürk, bunun yüzde 50'sini teslim ettiklerini söyledi. Öztürk, "BMC çok iddialı geliyor. Ağır sanayi, otomotiv sanayi ve savunma sanayinde Türkiye'nin iddialarını gerçekleştirmek için BMC gibi üslere ihtiyacınız var. BMC gibi bir fabrikayı kurmaya kalksanız milyar dolarlara ve onlarca yıla ihtiyaç var" dedi.

 

Şu an yüzde 20 kapasite ile çalıştıklarını açıklayan Öztürk, en kısa sürede yeni üretim projeleriyle kapasiteyi normal seviyeye getireceklerini vurguladı. Öztürk, şu bilgiyi verdi: "Savunma sanayine yaptığımız üretim sorunsuz devam ediyor. Şubat ayında başladığımız teslimatlarımız hiç aksaksız sürüyor. Nitekim bugün Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na teslimatlarımızı gönderdik. Pazartesi günü diğer teslimatları yapacağız. 23 Temmuz'da Tunus'a 20 Kirpi ihraç ediyoruz. Gelecek hafta gemiye yüklenecek. Her ay 35 parça Kirpi üretiyoruz. Yedek parça üretimimiz devam ediyor. Otobüs fabrikamız, ticari araçlar fabrikamız üretim için hazır. Yeni yönetim ve sermayedarın gelmesini bekliyoruz. Bundan sonraki üretim kararlarını yeni yatırımcı verecek. Teknik olarak fabrikalarımız düğmeye basıp çalıştırmaya hazır."

 

ÖNCELİK ESKİ İŞÇİLERE

Şu an BMC'de 583 kişinin çalıştığını kaydeden Öztürk, üretim arttıkça yeni işçi almayacaklarını, evde bekleyen 1100 BMC çalışanına öncelik vereceklerini açıkladı. Öztürk, "Üretime başladığımızda önceliği onlara vereceğiz. Evde bekleyen çalışanlarımıza sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için her ay 10 gün maaş ödüyoruz. Maaş alacaklarını 36 takside bölmüştük. Bugüne kadar 9 taksit ödemiştik. Kalanını da bir ay içinde peşin ödeyeceğiz" dedi.

 

 

Kendisinin yeni dönemde BMC yönetiminde bulunup bulunmayacağı yönünde soruyu yanıtlayan Öztürk, "Ben BMC A.Ş. adına TMSF tarafından yönetime getirildim. Yeni süreçte yeni yatırımcımızla oturup konuşacağız. Anlaşabilirsek devam ederiz. Devam edebileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.