BMC çalışanı işe iade edildi

 

BMC TMSF ise iade ihale ise iade davasi

BMC’de işe iade davasını kazandı

 

Türkiye otomotivinin bir yandan babayiğit aradığı günlerde, kanayan yara olarak İzmir’de sessizlik duvarının arkasında kalan BMC, 10 Nisan’daki TMSF ihalesine kilitlenmişken, işten atılan bir BMC çalışanından hukuksal başarı haberi geldi.

BMC çalışanı İsmail Sardoğan, geçen yıl temmuz ayında 27 arkadaşı ile işten atıldıktan sonra açtığı işe iade davasını kazandığını açıkladı.

Sardoğan, Otoajanda’ya yaptığı açıklamada, davanın üç hafta önce sonuçlandığını ve mahkeminin kendisi için işe iade kararı aldığını dile getirdi.

İşe iade için henüz BMC’ye resmen başvurmadığını söyleyen Sardoğan, “Gelişmeleri ve davayı avukatım takip ediyor. Şu anda temyiz aşamasındayız. Onay sonrasında işyerine gidip, başvurumuzu yapacağız. Kabul ederlerse işbaşı yaparım. Kabul edilmezse, cezai sorumluluk BMC’nin olacak” dedi.

Sardoğan, BMC’de yapılan Türk Metal toplantılarında sendika başkanı Pervul Kavlak’ın konuşması sonrasında tepki koyarak, BMC çalışanlarının 10 ay maaş almadan çalışmasında sendikanın sorumluluğu olduğunu söylemiş, “Keseri kendinize yontuyorsunuz” demesiyle tanınıyor.

Sardoğan, işten atılmasında en önemli nedenin sendikaya karşı tavır almak olduğunu düşünüyor.

Sardoğan, “yıllardır aidat ödediğimiz sendika, işten atıldıktan sonra bizimle tüm bağını kesti. Bize siz muhatabımız değilsiniz dediler. Oysa bizi avukata ve hukuk yoluyla hakkımızı aramaya yönlendirebilirlerdi.

Onlarsa işten atılanlara hiç bir destek vermediler.

Avukat tutmak ve hukuk yoluyla hakkımızı aramak dahil kendi olanaklarımızla yaptık. Bunu tabii olanağı olanlar yapabildi.”

Sardoğan’dan başka işe iade davası açanlar olduğu biliniyor.

Bu arada BMC yönetiminin işten atılanlara yönelik telefonlarında devam ettiği söyleniyor.

Buna göre BMC yönetiminin “Açtığınız davayı çekerseniz, alacaklarınızı 36 ayda ödeyeceğiz” dedikleri iddia ediliyor.

BMC’deki gelişmelerin önümüzdeki günlerde daha da gelişeceği söylenebilir. Seçimlerin ardından kısa süre sonra yapılacak BMC ihalesinin sonuçlanıp, sonuçlanmayacağı ve alıcı adaylarının nasıl bir BMC istedikleri bu kısa sürede ortaya çıkacak.

Bilindiği gibi BMC için en büyük alıcı adayları olarak Ethem Sancak ve Çinli JAC Grubu’nun isimleri öne çıkıyor.

   

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.