Öfkeli köpek balığı: Yeni 8 Serisi için start verildi

 

Alman otomobilleri arasındaki rekabet BMW’nin yeni konseptiyle birlikte coupe sınıfında daha da hareketlenecek gibi görünüyor. Ülkemizde 1 milyon TL’yi aşan fiyat etiketine sahip Mercedes S-Serisi Coupe’nin rakibinin ayak sesleri İtalya’dan geldi. Geçtiğimiz günlerde ilk bir kaç fotoğrafı yayınlanan konseptin köpekbalığını andıran keskin ve agresif bakışları sonunda en net haliyle kendini gösterdi.
90’lı yıllardaki öncüsüyle aynı ismi taşıyan 8 Serisi konsepti bu yıl İtalya’da düzenlenen Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de sahneye çıkıyor. Bu arada 8 Serisi ailesinin Coupe’den sonra Convertible ve Gran Coupe versiyonlarının da geleceğini hemen hatırlatalım.
BMW ailesinde 8 sayısının her zaman zirveyi işaret ettiğine dikkat çeken BMW CEO’su Herald Krüger, otomobilin sportif dinamiklerle lüksü bir potada erittiğine dikkat çekti. BMW cephesinde yeni model heyecan yaratırken biz biraz konseptin detaylarına yakından bakalım.
İki kapılı coupe’nin dıştan görünümü bize biraz Maserati-vari bir proporsiyonu andırıyor. BMW her ne kadar yeni konseptin tamamen yeni bir yorumla ortaya çıktığını söylese de otomobilin özellik ön kısmında ailenin önemli üyelerinden 5 Serisi ve 7 Serisi’nin izlerini görmek mümkün.
21 inçlik jantların görev aldığı 8 Serisi konseptinin ön hava girişleri ön lastiklere oldukça yakın konumlanmış. Bu arada, otomobilin gövde rengi de yalnızca bu konsept için özel olarak geliştirilmiş.
Konseptin kabinine baktığımızda bizi tamamen sürüşe odaklanmış sade bir iç mekan karşılıyor. Deri ve alüminyum kaplamaların yer verildiği kabinde karbon kaplamalı detaylar da göze çarpıyor.
Günümüzde seri üretim bazı modellerde gördüğümüz tamamen dijital gösterge paneli 8 Serisi konseptinde de karşımıza çıkıyor. Dijital gösterge panelinin bilgi-eğlence ekranı ile aynı hizada konumlanması da iç mekanın dikkat çekici detayları arasında yer alıyor.
Otomobil şimdilik konsept olduğu için motor ailesi hakkında da kesin bir bilgi yok. Ancak, çıkan dedikodular yeni 8 Serisi’nin tıpkı 7 Serisi’nde olduğu gibi CLAR platformunda yükseleceğini işaret ediyor.
Bu platforma dört silindirli 2.0 litrelik motordan 6.6 litrelik 12 silindirli motora kadar çok geniş yelpazede motorlar adapte edilebiliyor.
Söylediğimiz gibi 8 Serisi’nin motor ailesi henüz gizemini korusa da BMW, 8 Serisi ailesini oluşturacak modellerin isim hakları için başvurularını çoktan yapmış durumda. Markanın tescillediği isimler arasında 830, 835, 845 ve 850 numaraları yer alıyor.
Mercedes S-Serisi coupe modeliyle sıkı bir rekabete girecek olan 8 Serisi’nin en üstünde M8 versiyonu yer alacak. Bu model tahmin edildiği gibi 4.4 litrelik twin-turbo V8 motora sahip Mercedes AMG S63 coupe’ye kafa tutacak.
Yeni BMW 8 Serisi, BMW’nin uzun yılllardır ‘partneri’ olduğu Concours d’élégance de la Villa d’Este’de boy gösterecek.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.