BMW ve Lexus işbirliğinden ne doğacak?

VW-Golf-GTI

İki lüks otomobil üreticisinin birlikte geliştirdiği dört çeker süpersporcu prototipi tamamlandı. Hem Lexus hem de BMW tarafından kullanılacak olan prototip kendini 5 yıl sonunda gösterecek. Lexus versiyonu 2020 yılında tanıtılacak olan otomobilin 217.000 euroluk fiyat etiketi bulunacak. LFA modelinin yerine gelecek olan otomobilde 4.8 litrelik V10 motor yerine Toyota RS040 yarış otomobilinde kullanılan 3.7 litrelik V8 motor görev alacak.

Şirkete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre otomobil 1.000 beygir güç üretecek potansiyeli bulunuyor ancak mühendisler motor toleransı, emisyon ve yakıt tüketimi gibi faktörleri hesaba katarak otomobilin maksimum 800 beygirlik güce sahip olacağını belirtiyor.

Prototipin BMW versiyonu ise Lexus versiyonuyula hemen hemen aynı fiyat etiketine sahip olacak.

İçinde ve dışında önemli farklılıkların bulunacağı otomobillerin her ikisinde de ağırlığı hafifletmek adına alüminyum ve karbon fiber malzemelere yer verilecek.

Önceki İçerikKamuflajsız yakalandı!
Sonraki İçerikOpel GT onay bekliyor
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz