Brisa testlerine Roma pistleri

 

Lastik pazarı hem dünyada hem de Türkiye'de büyüme trendini sürdürüyor.

Türkiye'nin en büyük lastik üreticilerinden Brisa da hedeflerini yüksek tutuyor. 300 milyon dolarlık yatırım yaparak Aksaray'da 2'inci lastik üretim tesisini 2017 sonunda üretime almaya hazırlanan Brisa, bu yıl fabrikanın temelini atacak.

Bridgestone ve Lassa'nın ardından "Dayton" markasını da ürün gamına katan Brisa, 2014'te Türkiye'de % 3-5 genişleme beklenen toplam lastik pazarında, minimum % 10'luk büyümeye endekslendi.

2013'te 14 milyondan fazlası yenileme pazarı olmak üzere Türkiye'de orijinal ekipman lastiklerle birlikte 20 milyonun üzerinde lastik satılmıştı.

 

BRİSA AKSARAY'DA BİNEK VE HAFİF TİCARİ LASTİĞİ ÜRETECEK

 

Roma'daki Bridgestone test sürüşlerinde konuşan Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, İzmit tesislerindeki ticari araç lastik üretimini artıracaklarını, Aksaray'da kurulacak yeni tesiste ise binek ve hafif ticari lastikleri imal edeceklerini açıkladı.

2017 sonunda Aksaray'da devreye girecek tesiste yıllık 4.2 milyon adet lastik kapasitesi olacağını anlatan Bayman İzmit'teki 11.5 milyon ile birlikte toplam kapasitelerinin 15 milyonu geçeceğini vurguladı. Bayman Aksaray'da yaklaşık 500 yeni istihdam yaratılacağını sözlerine ekledi.

 

Yüksek performans büyütecek

Bayman, bugün lastik satışlarındaki payı % 7 olan 17 jant ve üstü yüksek performans Lastiklerinin (UHP) yakın gelecekte pazardan % 10 pay alacağını öngördüklerini belirterek, '5 yıl içinde lastik pazarı cirosunun %20'sinin UHP'den geleceği öngörülüyor. Bugün çok fazla duymadığımız "Y" hız sınıfı lastikler ise bu büyüme içinde önemli bir paya sahip olacak' dedi. 

 

 

Çin'e lastik yolluyor

Öte yandan firma tüm dünya pazarlarına mal gönderen  mal gönderen Çin'de de tutunmayı başardı.

Lassa markasıyla Avrupa'da önemli bir pazara sahip olduklarını kaydeden Bayman Hong Kong ve Çin pazarına da girdiklerini vurgulayarak,

"Dev Çin pazarında bile yerimizi aldık. Toplamda 3 milyon Lassa, 1 milyon da Bridgestone lastik ihraç ediyoruz. İç pazarda ise satılan her 10 lastikten 4'ü Brisa'dan çıkıyor"dedi.

 

 

Lassa 40, Brisa 25 yaşını geçti

 

Bu yıl  Lassa'nın 40. yılını kutlayan Brisa, Bridgestone, Lassa ve Dayton lastik markaları, Bandag kaplama markası, OtoPratik ve Lastiğim satış noktaları ile hizmet veriyor. Geçen yıl 25. yılını kutlayan Brisa kuruluşundan bu yana 900 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

İhracat pazarlarını 75 ülkeye çıkaran Brisa  üst segment araçlar için geliştirdiği UHP lastiklerini Roma'daki merkezinde test ediyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.