Brüksel otomobil fuarı kapılarını Volkswagen olmadan açacak

2021 yılında pandemi nedeniyle iptal edilmesinden sonra, 2022 Brüksel Otomobil Fuarı ile ilgili belirsizlik devam ediyordu. Brüksel Otomobil Fuarı’nın organizatörleri, Belçika’nın başkentinde ​yapılması planlanan fuarın gerçekleştirileceğini doğruladılar.

Bu seferki suçlu korona pandemisi değil, en önemli birkaç katılımcının yokluğu olacaktı. Volkswagen grubunun ithalatçısı D’Ieteren ve Peugeot, Fiat ve Opel’in ana evi Stellantis, fuara katılmak istemiyorlardı. İki büyük otomobil üreticisinin aldığı bu karar da Brüksel otomobil fuarının doğrudan iptal edileceği söylentilerine yol açmıştı. Ancak, durumlar değişti ve Brüksel otomobil fuarı’nın gerçekleştirilmesine karar verildi.

Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 500 bin kişilik katılımın gerçekleştiği Avrupa’nın en büyük organizasyonları arasında olan Brüksel Otomobil Fuarı; 1423 Ocak 2022 tarihlerinde kapılarını açık tutacak.

İstanbul Autoshow Fuarı 2021: Yeni modeller bir tık ötenizde

brüksel otomobil fuarı

Brüksel Otomobil Fuarı Hangi Markalara Ev Sahipliği Yapacak?

Uzun bir süre ardından geri dönüş yapılan fuarda teknolojik yenilikler serginin merkezine yerleştirilecek ve elektromobilite, hafif ticari araçlar ve motorlu iki tekerlekli araçlara özel önem verilecek. Mobilite üzerine odaklanacak başka bir otomobil ve motosiklet sergileyen üreticilere yer verilmeye devam edilecek.

Stellantis’in dönüşüyle birlikte yeniden parlayan fuar, büyük olasılıkla D’Ieteren ve dolayısıyla Volkswagen grubu olmadan yoluna devam edecek. Stellantis markaları ise Renault, Toyota grubu, Hyundai ve BMW grubu gibi birçok dev gibi sahnede yer alacak.

BMW Grubu’nun da yer alacağı fuara Volvo, Jaguar Land Rover ve Mazda markalarının katılıp katılmayacağı henüz belli değil.

Fuara katılmama nedenleri açıklayan bir not yayınlayan Volkswagen grubu: “Başka bir strateji izliyoruz. İyi bir etkinlik olan fuarın ilgisinden eminiz, ancak bunun yerine güçlü bir çevrimiçi varlığa ve bayi ağımıza odaklanmaya karar verdik” açıklaması yaptı.

Brüksel Otomobil Fuarı organizatörü Febiac CEO’su Andreas Cremer ise; “Araçlar, özellikle alternatif motorlar ve bağlantı teknolojileri açısından son iki yılda önemli ölçüde gelişti. Bugün, sektörümüzün küresel ısınmayla mücadele ve hava kalitesinin iyileştirilmesi konularında kaydettiği ilerlemenin yanı sıra yetkilileri ve medyayı da bilgilendirmek her zamankinden daha önemlidir” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.