Bu da ne, yoksa yeni Civic Type R mı geliyor!

Türkiye’de Honda, Civic sedan ve HB modelleri için dizel otomatik versiyonla seriyi tamamlarken; (sürüş izlenimi yazımızı pazartesi burada okuyabilirsiniz) makyajlı Civic Type R Almanya’nın ünlü yarış pisti Nurburgring’te ortaya çıktı.

Civic’in yeni bir pist rekoru kırdığını düşünüyorduk ama detaylara ulaşınca bunu bir test sürüşü olduğunu farkettik. Ön ve arka kısmında kamuflajlar bulunan Civic Type R, bir şeyler gizliyor olmalı! Civic Type R’in ön ve arkasında bazı görsel değişimler ya da güncellemeler yapıldığı kesinlik kazanmış gibi. Bu makyajlanma sürecinin dışında çok daha sıcak dedikodular ise Ring’te kulaktan kulağa konuşuluyor.

En ezeli rakip Focus RS

2 litre turbo beslemeli motorla 320 hp güce ulaşan Civic Type R için en büyük rakip Ford’un Focus RS modeli. Üst üste alınan pist rekorları ile yıldızı gittikçe parlayan Civic Type R; kendisinden daha hızlı olan Focus için bir takım güç arttırımı ve performans arayışı içine girdiğinden bahsediliyor.

Focus RS’in motor hacmi 2300cc ve 350 hp güç üretiyor. 30 hp daha güçlü olan RS’in asıl silahı ise 4 çeker olmasında.

Civic Type R için 4 çeker beklentisi büyük bir hayal olur. Ama Civic Type R’ın 2 litrelik motorundan alınan 320 hp gücü, 350 hp ve üzerine taşıyarak; RS için tehdit oluşturma hedefi içinde olduğu şeklindeki dedikodular eğer gerçek ise çarşı karışacak demektir…

Arkada kocaman spoiler’ı ile test sürüşleri yapılan Type R’ın dışında bir kaç büyük gelişme önümüzdeki günlerde Honda performans tutkunlarının dikkatini çekecek gibi görünüyor.

Daha önceki Civic versiyonları içinde yer almış olan Type S geri geliyor olabilir. Nurburgring ve çevresinde görünen gizemli bir Civic kafaları karıştırdı.

Type R’ın body’sine sahip, geniş çamurluklar, ortada konumlandırılmış 3’lü egzoz çıkışına sahip bir Civic fotoğraf karelerine takılmış. Dışarıdan bakıldığında tek fark arkadaki büyük spoiler yerine daha az wortex etkisi yaratacağı belli olan küçük bir spoiler’a sahip olması gibi görünüyor.

Civic Type S için 2 litrelik motor yerine güçlendirilmiş bir 1500 cc hacimli turbo motor kullanılması daha yüksek bir ihtimal.

Radyatöre “karabiber” atılırsa: Niye atılsın ki?

Leave A Reply

Your email address will not be published.