Bu liste yüzünden Nissan anlaşmasız Brexit için alarm verdi

İngiltere halen Brexit sorununu çözebilmiş değil. Türkiye’de ve Avrupa’da gündem Suriye odaklı değişti. Fakat Boris Johnson ve İngiltere halen Brexit ile meşgul. Anlaşmasız Brexit veya “Hard Brexit” en görünür ihtimal olarak masada duruyor.

Anlaşmasız Brexit’n en fazla etkileyeceği sektörlerden biri otomotiv sanayi. Brexit nedeniyle tehdit altında kalan otomotiv şirketlerinden biri de Nissan. Yılda 400 bin araç ürettiği Sunderland fabrikasında 7 binden fazla personel çalışıyor. Üretimin üçte ikisi Qashqai ve bu aracın büyük kısmı ihraç ediliyor.

Ayrıca yeni Juke da İngiltere’de üretilecek. Bu liste yüzünden Nissan Avrupa alarm vermiş durumda. Ya anlaşmasız Brexit kararı çıkarsa! Liste yapan Nissan anlaşmasız Brexit için alarm verdi.

Nissan yönetimi, anlaşmasız Brexit’in Japon üreticilerin Avrupa’daki faaliyetlerini tehdit edeceğine dikkat çekiyor. Avrupa medyasında Nissan Avrupa alarm çanını çalıyor başlıkları atılmaya başlandı.

İngiliz basını; Nissan Avrupa Başkanı Gianluca de Ficchy tarafından anlaşmasız Brexit tehlikesine karşı ne eksik, ne fazla bir uyarıda bulunulduğunu dile getirdi.

Yeni Juke ne zaman yola çıkacak?

Japon otomobil üreticisi geçtiğimiz perşembe Avrupa’daki bütün varlığının geleceğinin Brexit kararına bağlı olarak yeniden şekilleneceğini gizlememeye başladı. Bu şirketin direkt olarak İngiltere’deki Sunderland fabrikasının geleceğini ilgilendiren bir haber.Otomotiv devi “Eğer yarın Avrupa’ya ihraç edilecek araçların vergileri gümrük vergisiyle artacağı bir durumda kalırsak, Nissan Avrupa tehlikede olacak.” açıklamasından kaçınmıyor.

İngiltere’nin AB’den kuralları ve sınırları belirleyen bir antlaşma olmadan çıkmasıyla, üye ülkelerle ticaret Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yapılmaya başlanacak. Bu da Gümrük Vergisi uygulamasının devreye girmesi anlamına geliyor.

İngiltere’nin anlaşmasız Brexit yolculuğu, otomotiv üretiminin geleceğini tehlikeye soktu.

Sunderland fabrikası sanık iskemlesinde

Sunderland fabrikasındaki çalışan sayısı 7 bin. Yılda 400 binden fazla araç üretiliyor ve bunların büyük kısmı AB ülkelerine ihraç ediliyor. Bu araçların üçte ikisi Qashqai modelinden oluşuyor.

“Çalışanların bu durumdan endişeli olduğunu biliyorum. Biz de endişeliyiz. Endişelerimizi dile getirmek için buradayız” diyen Nissan Avrupa Başkanı Gianluca de Ficchy, bu açıklamayı fabrikada çalışanlarının önünde dile getirdi.

İngilizlerin önemli ekonomi gazetesi Financial Times, “Anlaşmasız Brexit durumunda Nissan Qashqai modelinin üretimini çekebilir. Bu da Sunderland fabrikasının geleceğini tehlikeye sokar” tezini savunuyor. Bu görüşü ekim ayı başında Nissan içi bir kaynağa dayandırıyor.

Nissan için Sunderland tek ve vazgeçilmez kaynak değil. Nissan, İspanya ve Rusya’da da üretim tesislerine sahip. Şirketin Avrupa’daki üretim rakamı 400 bini İngiltere olmak üzere 600 bin adet.

Tabii alarm zillerine ve anlaşmasız Brexit korkusuna rağmen yeni Nissan Juke da İngiltere’de üretilecek. Bu İngilizler için sevindirici bir haber. Tabii üretim zinciri komplike ve bir ürünün yerini değiştirmek oldukça meşakkatli bir iş. Zor bir karar.

Ek olarak yeni Juke için 122 milyon dolardan fazla yatırım yapıldı. Personele 5 bin saatlik eğitimler verildi.

Tamamen İngiltere’de geliştirilen yeni Nissan Juke satışlarının yüzde 70’i Avrupa ülkelerinde gerçekleşiyor. Bu nedenle anlaşmasız Brexit yüzünden en fazla zarar görecek modellerden biri yeni Nissan Juke olabilir.

Defne Okşit

Leave A Reply

Your email address will not be published.