Bu Mercedes’in egzozundan su damlıyor

Dünyada benzin ve mazot kullanan motorların yerini elektrikli, hibrit otomobiller almaya başladı. Son dönemin en önemli geliştirme çalışmaları ise hidrojen yakıtlı motorlar için yapılıyor.

Japon Toyota’nın önce Japonya’da ardından da ABD ve Avrupa’da satışa çıkardığı ve binli adetlerin üzerinde sipariş aldığı ilk modelinden sonra Honda’nın konseptini sergilediği, Hyundai’nin ise filoların kullanımına açtığı hidrojen yakıtlı otomobiller modasına son olarak Alman Mercedes katılıyor.

Mercedes, hidrojen yakıt hücreli GLC modelini geliştirme çalışmalarında oldukça önemli aşamalar katetti.

Lüks otomobil devi ilk hidrojen yakıt hücreli modelini önümüzdeki 2 yıl içerisinde pazara sürmeyi hedefliyor.

Alınan haberlere göre, Mercedes AR-GE Müdürü Thomas Weber, yakıt hücresi ile pil ömrünü birleştirerek yaklaşık 600 kilometre yol yapabilmeyi ve hidrojen tankının dolum süresini 3 dakikaya indirme çalışmalarına yoğunlaştıklarını doğruladı.

Modelin adının GLC F-Cell olacağı gelen duyumlar arasında. Ayrıca, aracın 2017 Frankfurt Motor Show’da podyuma çıkması bekleniyor.

Mercedes GLC F-Cell, diğer hidrojen yakıt hücreli modeller olan Toyota Mirai, Honda FCV Clarity ve Hyundai Tucson Fuel Cell ile rekabet edecek.

Mercedes yakıt hücreli teknoloji testlerini B-Class modeli üzerinde gerçekleştiriyor ancak konu pazara sunmak olduğunda daha lüks olan GLC modeli ile gireceği öngörülüyor. Weber’e göre, yakıtlardaki sürekli artış ve maliyet sebebiyle, hidrojen yakıt hücreli modeller yüksek sınıftaki araçlar için tek uygun seçenek olacak.

Yakıt hücreli araçlar, hidrojen yakıtını elektrik üretmek için kullanıyor. Hidrojen, doğal kaynaklardan veya atık su gibi insan yapısı ürünlerden elde edilebiliyor ve sıkıştırıldığında aküye göre daha yoğunluklu bir enerji ortaya çıkıyor. Saklanması ve taşınması da daha kolay olan hidrojen bu özellikleriyle geleceğin enerji üretiminde önemli bir rol oynayacağa benziyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.