Efsanenin sonu

Türkiye’de Otokar tarafından da üretilen Land Rover Defender artık bantlara veda ediyor.

Modelin üreticisi TATA Grubu bünyesindeki Jaguar-Land Rover, önümüzdeki yılın başlarında ailenin ikonik aracı Land Rover Defender’ın üretimine son veriyor.

İngiliz Kraliyet Ailesi’nden çiftçilere kadar çok sevilen araç yaklaşık 70 yıllık ömrünün sonuna geldi. Orijinal tasarımı çok basit olan aracın ilk çizimleri fotoğraftaki kumsalda yapıldı.

Defender; neredeyse hiç eğimi olmayan bir ön camıyla, alüminyum levhalarıyla, arka kapıda bulunan bir yedek lastiğiyle İngiliz devlet adamı Winston Churchill’den Kraliçe II. Elizabeth’e kadar bir çok kullanıcısını mutlu etmeyi başardı.

Ocak ayında üretimi durdurulacak olan Defender’ın yerine hangi model getirileceği henüz gizemini koruyor.

68 yılda 2 milyon adetten fazla üretilen Defender için konuşan Jaguar Land Rover’ın başmühendisi Nick Rogers, “Yeni bir hikâyenin zamanı geldi, artık yeni bir araç ile ilerlemek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Segmentinde rekabet artarken yeni bir Defender yaratmak zor olacak gibi gözüküyor. Fiat Chrysler’in kanatları altındaki Jeep markası ürün yelpazesini Renegade gibi ucuz modellerle genişletmeye devam ediyor.

Önceki İçerikBu Mercedes’in egzozundan su damlıyor
Sonraki İçerikMercedes’ten kampanya
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz