Bu yıl çok önemli: Yetkili servis mi, özel servis mi?

Sıkıntılı başlayan 2019 yılının araç sahiplerinin önüne getirdiği yetkili servis mi, özel servis mi sorusu bir kez daha öne çıktı. Özellikle garanti süresi bitmiş veya bitmek üzere olan otomobillerimiz için bu soru can yakıcı hale geldi.

Araçlarımız kullanım oranına veya zamanına bağlı olarak, eskiyen parçalarının yenilenmesi için bakıma ihtiyaç duyar. Periyodik bakım zamanı geldiğinde de araç sahiplerinin tercih yapmaları gerekiyor.

Aracımızı hangi servisi götürmeli?

Biz de sizler için seçeneklerden birisi olan özel servisleri, “Özel Servis Nedir?” röportajımızda Citroen özel servisi Yahyalı Otomotiv‘in kurucusu Durmuş Ali Güleç ile birlikte konuştuk.

Süreç Nasıl İşliyor?

Bakımda aracın sadece periyodik bakım işlemlerinin değil, aracın tamamının kontrol edildiğine dikkat çeken D. Ali Güleç neler yaptıklarını şöyle anlattı: “Bakım süreleri ortalama 1 saat sürüyor, tüm parçalar kontrol ediliyor. Ustalar parçaların iyi veya kötü durumda olup olmadığına bakıyor, buna göre değişim ya da tamir yapılıyor. Müşteri kendi yağını ve parçasını seçebilir veya dışarıdan temin edebilir. Araçların motor temizliğine kadar tüm işlemler eksiksiz uygulanıyor. Tüm araçların bakım kayıtları sistemde kayıtlı tutuluyor.” Güleç’i dinlediğinizde sistemin artık yetkili servis gibi yürüdüğünü görüyorsunuz.

Orijinal parçaya uygun maliyet

Özel servisler, araç sahiplerine yetkili servislere göre daha ucuz maliyetli bir bakım vaat ediyor. Özel servis işletmecisi Güleç, fiyatlandırma hakkında şu iddiayı dile getiriyor:

“Muadil parçalar orijinali ile bire bir aynıdır. Yan sanayi parçalarla karıştırılmamalı. Muadil parçalar başlıca bir markadır, sadece ürünlerin dağıtım adresleri farklıdır. Muadil parçalar maliyeti düşürür. Yanı sıra işçilik ücreti ve diğer giderlerin daha düşük olması gibi etkenlerle bakım maliyetleri daha düşüktür.”

Parçalar ve aracınız Garanti’de mi

Özel servislerde de muadil parçaların garantisi bulunuyor. Bakım ve değişim sonrası yaşanacak herhangi bir sıkıntıda parçanın durumuna ve otomobilin durumuna da bakılarak değişim yapılıyor.

25 km KASKO koruması var

Kaskolu olan özel servislerde 25 km deneme sürüşü garantisi bulunuyor. Servis çevresindeki 25 km’lik bir mesafe içerisinde aracınızın başına talihsiz bir olay gelirse kasko mağdur müşterinin tüm masraflarını karşılıyor.

Araç garantiden düşüyor mu?

Araç sahipleri, araçların garantisinin bozulmaması için düşük maliyetine rağmen özel servisleri arka plana atıyor. Oysa buna gerek bulunmuyor. “12047 kodlu TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne” sahip özel servisler, işlemlerinin faturalı olması şartıyla aracınızın garantisini bozmadan, ucuz maliyetle bakım işleminizi tamamlayabiliyor.

Haberimizi oluştururken görüşlerini aldığımız Yahyalı Otomotiv ekibi birarada.
2 Yorumlar
  1. Hanifi diyor

    Aracım mengerlerde ama memnun değilim Mercedes olmuş olmasına rağmen bir daha mengerlere araç değil günahımı vermem bir tampon değişmesi 19 gün oldu ve hala Çıkmadı ve ne zaman biteceği de belli değil yazıklar olsun

  2. kırıkhan yaşar diyor

    Mesela Bosch Car Service ‘lerde aracınızın garantisi bozulmaz. Çünkü kullanılan parçalar ya orijinal oemdir yada Bosch yedek parçalardır. Özel servis 12047 belgesi ve kaliteli faturalı parçayla periyodik bakımınızı yaparsa garantiden çıkmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.