Bütçe dostu elektrikli otomobil için Volkswagen ile Renault işbirliği mi arıyor

Alman VW, Renault ile ekonomik elektrikli otomobil konusunda işbirliğine mi gidiyor?

Otomobil şirketleri arasında işbirlikleri yeni değil. Ölçek ekonomisi, teknoloji paylaşımı, bütçe gibi nedenlerle şirketler birbirleriyle farklı güçbirliklerine yöneliyor. Renault Nissan Mitsubishi İttifakı gibi çok kapsamlı ittifaklar var.  Yanı sıra VW ile Ford arasındaki elektrikli araç ve hafif ticari araç üretim paylaşımı gibi görev dağılımları devrede. Bazen Nissan, Mercedes için pick up üretiyor. Bazen de Mercedes, Renault’dan motor alıyor. Yeni dönemde odağını elektrikli araçlara çeviren sektör, şimdi yeni bir etaba hazırlanıyor. Üst segmentte pahalı elektrikli araçlar, Çinlilerin orta sınıfı getirmesiyle alt sınıf otomobillere yayılmaya başladı. Avrupalılar da 25 bin euro altı ekonomik elektrikli araçlar geliştiriyor. Elektrikli Citroen C3 ile bu alanda gerçeğe en yakın noktayı koydu. Renault ise bir kaç ay sonra tanıtacağı elektrikli Renault 5 ve ardından beklenen elektrikli Twingo ile bu alanda var olacağını gösterdi. Volkswagen ise henüz pahalı elektrikli araçlarla ilerliyor. Ekonomik elektrikli otomobil üretme konusunda ne yapacağın düşünüyor. Bu süreçte Alman Handelsblatt Gazetesi’ne göre Volkswagen ile Renault işbirliği devreye girebilir.

 

Ekonomik elektrikli rekabetinde Renault Twingo olacak.       

Gazete neleri yazdı, ne kadar inandırıcı:

“Volkswagen, ucuz bir elektrikli aracın geliştirilmesinde bir rakiple işbirliği yapabilir. Elektrikli bir otomobilin 20.000 Euro’nun altında sunulabilmesi için ortak geliştirme ve üretimin maliyetleri düşmesi gerekiyor. Wolfsburg merkezli şirket (Volkswagen), küçük otomobil için bir platform işbirliği hakkında potansiyel ortaklarla zaten konuşuyor.
Gazete’nin VW içinden aldığı bilgilere göre adaylardan biri Renault. Ancak her iki şirketten de görüşmelerin durumunu bilen kaynaklara göre müzakereler hâlâ “çok erken aşamada” ve başarısızlıkla sonuçlanabilir. Ne VW, ne de Renault bu bilgi hakkında yorum yapmak istemedi. Volkswagen Binek Otomobil sözcüsü, “Olası ürünler veya ortaklıklar hakkındaki spekülasyonlara katılmıyoruz” dedi.”

Hem elektrikli olacak, hem tek şarjla kabul edilebilir menzil katedebilecek hem de ekonomik olacak. Sektörün ve şirketlerin önündeki zorluk burada düğümleniyor. Bugüne kadar yüksek fiyatlı olmaları nedeniyle zenginlerin alabildiği elektrikli otomobiller, ancak bir kaç yıl sonra benzinli bir otomobil fiyatına inebilir.

VW CEO’su Oliver Blume ve diğer otomobil yöneticileriyle yaptığı toplantıda Şansölye Olaf Scholz, kısa süre önce sektörü, konu elektromobilite olduğunda düşük gelirli insanları dışarıda bırakmaması konusunda uyardı.

İlk ekonomik elektrikli Volkswagen otomobil 2026’da çıkacak

VW, 2026 yılı için baz versiyou 25.000 Euro’nun altında olacak bir elektrikli otomobil planlıyor. Buna ek olarak, CEO Blume geçtiğimiz günlerde 2030’a kadar 20.000 Euro’nun altında satılacak elektrikli model sözü vermişti. VW Gruba yakın çevrelere göre, küçük otomobil projesinin kârlılığı, bir ortak olmadan başarılması zor olan bir sorun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.