BYD şarjlı hibrit Seal U üretimini Türkiye için 6 ay öne çekti

Türkiye'de satılacak Çinli elektrikli araçlara sınırlama getiren tebliğ nedeniyle BYD özel bir önlem aldı. Elektrikli Seal yerine Hibrit Seal U modelinin üretimi Türkiye için 6 ay öne çekildi.

Elektrikli araçlara yönelik tebliğ nedeniyle 29 Aralık 2023 tarihine kadar ithal ettikleri haricinde araç getiremez duruma düşen markalardan biri de BYD oldu. 2023 yılını 3 milyon adetin üzerinde araç üretimiyle tamamlayan Çinli dev 2023 yılında Türkiye’de ALJ Grubu tarafından temsil edilmeye başlamıştı. 2023 yılı sonunda çıkan “sınırlama tebliği” ile Seal ve Han gibi yeni elektrikli modellerini Türkiye’ye getiremeyecek olan BYD, çareyi markanın Avrupa için geliştirdiği plug-in hibrid modeli Seal U üretimini öne almakta buldu.

 

Geçtiğimiz hafta Avrupa’da satışa çıkacak tam elektrikli Seul U uluslararası basın test sürüşleri için Portekiz’e bir seyahatim oldu. Görüştüğüm BYD Türkiye ve Avrupa yetkilileri “Aslında BYD Seal U Plug-in Hybrid versiyonu Avrupa için 2024 son çeyreğinde başlatmayı planlıyoruz. Avrupa için öyle de yapacağız ama Türkiye’deki yeni durum nedeniyle bu aracın üretimini mümkün olan ön öne çekiyoruz. ilk önce Türkiye’de satışa çıkacak. Şarjlı hibrit BYD Seal U 2024 ikinci çeyreğine hazır olur. Araç esas olarak tam elektrikli Seal u yapısına sahip. Bu model EuroNCAP 5 yıldızı ile taçlanmış durumda. Hibrit motoru ile 100 km’yi 0.8 litre benzin ile tamamlayabilme imkanı var. Menzili tam şarjlı ve tam dolu depo ile 1000 km üzerinde. Üzerinde elektrikli motor desteği ayarlanabilen yepyeni bir teknoloji barındıracak. Aracın elektrik gücünü sürekli hibrit moduyla sonuna kadar kullanabileceksiniz.” bilgelerini verdiler.

Seal U elektrikli ve hibrit arasındaki fark

Elektrikli SEAL U ile hibrit Seal U arasında ön ızgara dışında tasarım farkı bulunmuyor. Mevcut elektrikli Seal U ön kısmı sivri ve kapalı bir panjura sahip. Hibrit motorlu versiyonda hava girişine izin veren ızgara yer alacak.

Şarj edilebilir 1.5 lt BYD Seal U Hibrit önce Türkiye’ye geliyor

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.