BYD satışları 3 milyon çıtasını aştı, en büyükler arasına girdi

Çinli elektrikli otomotiv devi BYD fena geliyor. Macaristan'da fabrika kurma kararı da alan şirket, 2023 yılında satışlarını 3 milyon adetin üzerine çıkardı.

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD inanılmaz bir büyüme hızı yakaladı. Geçtiğimiz yılın nisan ayında şirket, en az 3 milyon “yeni enerjili araç” (Elektrikli ve hibrit modeller dahil) satış hedefini açıklamıştı. Son olarak bildirilen 2023 satış rakamlarıyla BYD hedefine ulaştı. 2023 yılı BYD satışları uluslararası pazarlar da dahil 3 milyon adetin üzerine çıktı. BYD kasım ayında Türkiye operasyonlarına da başlamıştı. Yükselen Çinli otomotiv devinin Türkiye’deki ilk modeli Atto 3 olmuştu. BYD Atto 3 nasıl bir otomobil izlemek isterseniz linke göz atabilirsiniz.
Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri Toyota, Volkswagen, Hyundai, Ford, Stellantis olarak sıralanıyor. Tesla ise sadece elektrikli otomobil üreteicisi ve satıcısı olarak yoluna devam ediyor.

1 yılda 5 yılın toplamını geride bıraktı

BYD, 2023 yılında 3 milyon 12 bin adet elektrikli otomobil sattığını bildirdi. Bu rakam 2022 yılına göre yüzde 62,21 artış demek. Bunlardan 1 milyon 574 bin adeti tamamen elektrikli modellerden (önceki yıla göre yüzde 72,8 artışla) geldi. 1 milyon 438 bini ise hibrit araçlardan (önceki yıla göre yüzde 51,9 artış) oluştu. 3 milyon adeti geçen elektrikli satış, BYD’nin yalnızca 2023 yılında son 5 yılın toplamı kadar elektrikli ve hibrit araç sattığı anlamına geliyor.
BYD satışlarının özellikle uluslararası pazarlarda patlama yaşadığı göze çarpıyor. Otomobil üreticisi, 2022 ile karşılaştırıldığında Çin dışında yüzde 193,2 oranında daha fazla araç sattı. Çin dışındaki müşterilere 97 bin 245 elektrikli ve hibrit otomobil teslim edildiği bilgisi paylaşılanlar arasında yer aldı. BYD Başkanı, 3 milyon adeti geçen satışlarda aralık ayındaki indirim kampanyalarının de etkili olduğunu söyledi.
BYD ürün gamı

BYD’den Macaristan’a yeni fabrika

Önümüzdeki yıllarda Build Your Dream Avrupa pazarına eskisinden çok daha yakından bakacak. Noel’den önce Çinliler, Macaristan’ın güneyindeki Szeged’de batarya ve araç üretim tesisinin inşasını duyurdu.
Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijártó, yatırımı Macar tarihinin en büyük yatırımlarından biri olarak nitelendirdi. Projeye yönelik rakamsal veriler henüz açıklanmadı. Ancak planın başlangıçta yıllık 200.000 araçlık bir kapasiteye sahip olacağı görülüyor. Tesisin iki yıla kadar tamamlanacağını öne süren analistler, 2-3 yıl içinde Avrupa için elektrikli BYD’lerin bantlardan ineceğini söylüyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.