C5 Aircross üretimi için kötü haber: Fabrika vardiya düşürdü

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

PSA Fransa’da giderek büyüyen ikinci dalga pandemi nedeniyle satış kanallarının yeniden kapandığını belirterek; “işlerimizde yüzde 25 düşüş bekliyoruz” açıklaması yaptı. Peugeot Citroen (PSA) yönetimi cuma günü şirketin Rennes fabrikasında 500 çalışanı COVID-19 nedeni ile 16 Kasımdan itibaren evlerine göndereceğini duyurdu. Bu haber esas olarak Citroen C5 Aircross üretimi için anlam taşıyor.

Fransız otomotiv şirketinin Rennes fabrikasında vardiya ve çalışan sayısı azaltılması, şirketin ürün bulunurluğunu etkileyebilir. Kararın Fransa genelindeki satış ağının kapanması nedeniyle alındığı belirtiliyor. Fakat üretimin düşmesi ihracatlarını da olumsuz etkileyebilir. Bu durum talebin yüksek seyrettiği Türkiye için bu araçların bulunurluğunu öteleyebilir.

Yeni Citroen Hatchback C4 markanın yeni yıldızı olmak için elektriklenerek geri dönüyor. 

Yükselen C5 Aircross satışlarına rağmen

İşe yeni başlayanlardan oluşan ve gece vardiyası olarak çalışan 500 kişi, belirsiz bir süre için işbaşı yapmayacak. Bu çalışanların büyük çoğunluğunun ağustos ayında işe alındıkları belirtiliyor. PSA sözcülerinden biri bu 500 kişinin önemli kısmının işe geri alınmayacağını ve işsizlik maaşından yararlanacağını ekledi.

Fabrikanın ağustos ayında gerçekleştirdiği yeni işe alımların ve açılan gece vardiyasının artan Citroen C5 Aircross Hybrid üretimi için alındıkları da verilen bilgiler arasında. İlgili otomobile yönelik yüksek talebi karşılamak isteyen şirket, yeni işe alım kararı vermişti.

Citroen C5 Aircross üretimi 2024’e kadar sürecek

PSA Rennes fabrikasının geleceği için de kaygı duyulmaya başlandı. Her PSA fabrikasının esas olarak belli bir modeli üretiyor olmasına karşın; Rennes fabrikasına ayrılmış bir model bulunmuyor. Bir model için kararın en az 3 yıl önceden verildiği de dikkate alındığında; Rennes PSA fabrikası için yolun sonu görünmüş olabileceği yorumları da başladı.

Rennes- La Janais PSA fabrikasında 2200 kişi çalışıyor. Ayrıca 800 geçici işçi istihdam ediliyor. Fabrikada esas olarak Citroen C5 Aircross üretimi yapılıyor. Arıca Peugeot 5008 üretimi de yapılıyor.

İşçi sendikası Rennes sekreteri Laurent Valy, “PSA bu tesiste 2024 yılına kadar anlaşmış durumda. Ancak o tarihte bu iki modelin de üretim ömrü dolacak” bilgisini veriyor.

 

Önceki İçerikBu pahalı otomobilleri kimler kullanıyor?
Sonraki İçerikFerrari modelleri bir süre daha elektrikten uzak kalacak
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz