Otomobilde çocuk koltuğu kullanımı yüzde 25

Doğuş Otomotiv, Trafik Hayattır eğitim faaliyetleri kapsamında Trafikte Çocuk Güvenliği konulu workshoplar gerçekleştirildi. Kurban Bayramı dolayısıyla trafiğe çıkacak anne-babalara önemli tavsiyelerde bulunuldu. Trafik Hayattır platformu tarafından yapılan araştırma sonuçlarına dayanarak; çocuklu ailelerin sadece 4’te 1’inin çocuk koltuğu kullandığını belirten uzmanlar; öncelikle araçta çocuk güvenliğinin sağlanması için çocuk koltuğu kullanımının şart olduğunu belirtti.

Doğuş Otomotiv, 2004 yılından beri toplumun tüm kesimlerinde trafik güvenliği bilincini arttırmak amacıyla yürüttüğü; “Trafik Hayattır!” kurumsal sorumluluk platformu kapsamında farkındalık projelerine devam ediyor…

Otomobilde çocuk koltuğu yaşa göre farklı kullanım gerektiriyor

Çocuk koltuğu doğru kullanımı;

Uzmanlara göre emniyet kemeri ve çocuk koltuğunun doğru kullanımları önemli; Buna bağlı olarak Avrupa standartlarında koltuklar tercih edilmeli ve mutlaka üreticinin söylediği şekilde monte edilmeli.

Bebek veya çocuk, sıkı bir şekilde kemer ile bağlanmalı ve kemer ile arasında boşluk olmamalı.

Bebek veya çocuk kalın ve özellikle kaygan dokusu olan kıyafetler ile koltuğa oturtulmamalı. Çocuk, başıyla koltuğun kafalığı arasında minimum mesafe olacak şekilde oturtulmalı.

Emniyet kemerinin doğru kullanımı

Emniyet kemerinin bedeni çapraz kesen kısmının, omzun tam ortasından geçmesi gerekiyor. Eğer kemer boynu kesiyorsa, yani boyna değiyorsa veya omuzdan düşüyorsa yanlış takılmış demektir.

Kemerin kucak kısmından geçen bölümü karnın mümkün olduğunca altında, bacakların mümkün olduğunca üzerinde durmalı. En önemli nokta, kemerin karnın üzerinden hiçbir şekilde geçmemesidir.

Kapalı araçta asla çocuk bırakmayın

Koltuk arkalarında bulunan kafalıklar, konfordan fazlasını vadeder. Aracın hareket ettiği her durumda, kafalıkların yolcu veya sürücünün kafalarından yüksek hizada olması gerekmektedir. Kafalık ile kafa arasındaki mesafe minimum seviyede olmalıdır. Bu pozisyon, arkadan çarpma durumunda kafanın kafalığa en yavaş hızda çarpmasını sağlayarak boyun zedelenmelerini ve travmaları engeller.

Kapalı bir araçta sıcaklık her 15 dakikada 15-20 derece artar. Küçük çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı mola sırasında, çok kısa bir zaman dilimi için de olsa araçta tek başına bırakmayın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.