Civic 45 yıl sonra yeniden ilham kaynağı oldu

1972 yılında ilk kez üretildiğinde subcompact akımını başlatan modellerden biri olan Honda Civic köklerine geri dönüyor. Yeni model özel bir konsept. 1970’li yıllarından başında yaşanan petrol krizi ve Amerika’nın büyük buhran yılları yeni bir akımın doğmasına sebep olmuştu.
Genel Japon insanı tipolojisine uygun olarak tasarlanan küçük otomobiller ve V8 yıllarından sonra tasarrufu keşfeden Amerikan pazarı, Japon otomobillerinin satışlarının hızla büyümesini sağladı. Bu segmentin doğuşuna eşlik edenlerden biri şüphesiz Avrupa için benchmark kabul edilen VW Golf; Amerika için ise Chevrolet Vega, Ford Pinto ve AMC Gremlin X modelleri idi.
1972 yılında tanıtılan ilk Honda Civic 1973 yılında satışa sunuldu. Bir Honda klasiği olarak hatchback gövdeli ve önden çekişli idi. Dört silindirli motor 1169 cc olup, klima opsiyonu ile piyasaya çıktı. İlk olarak iki kapılı ve sonra beş kapı ile birlikte wagon versiyonları da üretilen Civic; aslında İngiliz ve İtalyan otomotiv mimarileriyle paralellik gösteriyordu.
1950’li yılların sonlarında Avrupalılar daha mütevazi ve Amerikalıların aksine büyüklükten uzak otomobillere ilgi gösteriyordu. Önden çekişli küçük İngiliz Mini ve İtalyan Fiat modellerinin o dönemdeki rakibi Honda N600 oldu. İşte Civic için alt yapı oluşturan model bu N600 oldu. Ardından Civic referans alınarak 1976 yılında Accord modeli tasarlandı.
İkinci nesilden itibaren hacmi büyüyen Civic günümüzde 10. jenerasyonu ile yollarda. Hatta ilk makyaj operasyonuna da hazırlanıyor. Civic’in geçmişe dönüşü yani köklerine olan saygı duruşu 2017 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sürpriz şekilde karşımıza çıktı. Honda4nın önümüzdeki yıllarda Avrupa’da satışa çıkaracağı EV adlı yeni elektrikli otomobil, ilk Civic ile karbon kopya gibiydi. 
Subcompact sınıfının atalarından olan Civic, eski retro tarzı ama otomotiv endüstrisinin yeni akımı olan yüzde 100 elektrik gücü ile donatılmış hali ile karşımızdaydı. Beğenileri üzerinde toplayan Honda EV için Honda Avrupa Başkan Yardımcısı Philip Ross, 2019 yılında EV’nin Avrupa yollarında olacağı bilgisini vermişti.
EV ile gelen elektrik akımı, 2025 yılına kadar Avrupa pazarında yer alacak her üç Honda modelinden ikisinin hibrit/elektrikli olmasıyla hayata geçecek.
EV konseptinin tasarımcısı olan Jun Guto yaptığı açıklamada, yüksek teknolojinin basit bir hale getirilip daha kolay kullanılmasına dayanan bir Honda inşa etmek istediklerini söylemişti.
Aracın iç mimarı Fumihiro Yaguchi ise teknolojinin geldiği son noktaya sahip ön konsol üzerinde retro tarzı ve köklerini hatırlatmak için ahşap dokunuşlara yoğunlaştıklarını belirtmişti. Aracın ön koltukları da sürücü ve yolcu için tek parça tasarlanarak, kökenlerine gönderme yapıyor.
Leave A Reply

Your email address will not be published.