Civic Sedan C sütun şikayeti Japonya’ya yansıdı!

Japonya merkezdeki mühendisler tavan buruşmasını incelemeye aldı.

Honda Türkiye‘nin başı yeni Civic nedeniyle ağrımaya başladı.
Yıllık 35 bin adetlik üretim hedefiyle 10. nesil Civic Sedan üretimine geçen yıl start veren Japon otomotiv şirketi, yeni modeli satın alanların C sütunu şikayetlerini incelemeye aldı.

Sorun sosyal medyada bir grup yeni Civic sahibinin şikayetiyle başladı.
Daha sonra sosyal medya üzerinde örgütlenen araç sahiplerinin sorununu Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer ile konuştuk.

Sorundan haberdar olduklarını ve incelemeyi çoktan başlattıklarını söyleyen Sümer, meselenin kendilerini şaşırttığını da ifade etti.

Japonya’nın merceğinde

Öncelikle bu konuda ne yaptıklarını sorduk:

İşte Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer ile röportajımız.

SORU: Yeni Civic 1 yıldır başarılı satış rakamları elde ediyor. Yeni tasarımı, yeni turbo motoru ve yeni malzeme seviyesiyle Türkiye‘nin en çok satan ilk 10 modeli arasına girdi. Üretim ve satış ve ihracat rakamlarınızı açıklar mısınız?

 • 150 milyon TL’lik yatırımla üretimine başladığımız yeni Civic Sedan, bizim yeni bebeğimiz. Satışlarımız, ihracatımız ve bunlara paralel üretimimiz artıyor. Yıl sonunda ikinci vardiyaya geçerek, 400 yeni çalışan istihdam etmeye başladık.
 • Bu yıl 6 bin adetin üzerinde bir miktarı yurtdışına sattık. Türkiye satışları ise 13 bin adeti geçti. Nisan 2018 sonrasında yeni ihracat pazarları ile çalışmaya başlıyoruz.
Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer

SORU: Yeni Civic Sedan kaç ülkede satılıyor veya satılacak?

 • Yeni Civic Sedan ile 6 olan ihraç pazarımızı 33 ülkeye çıkacak.

SORU: Yeni Civic Sedan için internette de örgütlenmiş bir şikayet konusu var. Bir grup yeni Civic Sedan sahibi C sütunuyla buluşan tavan hattında deformasyondan şikayetçi. Bu konuda ne yapıyorsunuz? 

 • Evet, şikayetler bize de ulaştı tabii ve yakından inceliyoruz. Ürettiğimiz tüm otomobiller aynı malzemelerle, aynı işçilikle aynı proseste üretiliyor. Hiç bir modelde herhangi bir ayrıcalık söz konusu değil. İhracata giden modellerin hiç birinden tek bir şikayet ulaşmadı bize. İç pazarda ne olabileceğine bakıyoruz.
 • Bir miktar araçta sorun çıktı ama bu üretimle ilgili değil. Öyle bir araç tek tek kalite kontrolü yapılan fabrikadan mümkün değil çıkmaz. Sorunun sonradan nasıl oluştuğu aşamasına bakıyoruz. Üretimde başlayıp, sonradan gelebilecek bir yönü var mı diye de Japonya merkezdeki Araştırma-Geliştirme mühendislik birimiyle temasa geçtik. Ürünü onlar incelemeye aldı. Onların araştırmalarının sonucu kararımızı belirleyecek ve sonucu açıklayacağız.

SORU: Sonuç için bugünden söyleyebileceğiniz ne var?

 • Bir şey diyemiyorum. Biz de anlam veremiyoruz. Üretimimize güveniyoruz. kalitemize güveniyoruz. Sorunlu araç sayısı için çok afaki rakamlar veriliyor. Sorun olmadığı halde ne var diye parmakla bastıranlar bile çöküntü yaratabilir.

Honda’dan göçük sorununa açıklama

 

Japon otomotiv şirketi, kompakt modeli yeni Civic’e 320 beygir gücündeki Type R versiyonunu ekledi. Yeni Type R Türkiye’de satışa çıktı. Peki Type R nasıl bir otomobil, hangi teknolojileri sahip? Otomobili İstanbul Park Pisti’nde gazladık.

 

Almanya’daki BMW Müzesi’ni gezdik!

2 Yorumlar
 1. Aydın alpaslan diyor

  Milletin işi gücü Yok aracına zarar vermek için sıraya girmiş

 2. saydek diyor

  parmakla basan bile var diye cevap verilmiş e o zaman parmakla ezilecek bir durumsa yine hatalı üretim var demektir 🙂 dokunmayla kaportamı eğilir be mübarek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.