Çocukların hayalinde nasıl bir otomobil var?

Bu sorunun cevabı Toyota’nın şu sıralar Tokyo’da sergilediği bu minik otomobilde yatıyor. Çocukların hayal dünyasından yararlanılarak üretilen Toyota Camatte Journey bir serinin devamı. Toyota çocuklara otomobilleri sevdirmek, hayal dünyalarını genişletmek ve deneyim kazandırmak için çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda 2004 yılından bu yana uluslararası “Hayalimdeki Araba” resim yarışmasıyla tüm dünyada milyonlarca çocuğa ulaştı.

Toyota, geliştirdiği “Camatte Journey” aracı ile çocuklara otomobil deneyimini eğlenceli bir şekilde yaşatmak istiyor. 2012’den bu yana Camatte konseptlerini geliştirerek Tokyo Oyuncak Fuarı’nda sergiliyor. Japon marka akaryakıt, hibrit ya da elektrikli farketmeksizin otomobillerin heyecanını gelecek jenerasyonlara aktarmayı amaçlıyor. Bu yıl geliştirilen Camatte Journey, 10 Haziran’a kadar 2018 Uluslararası Tokyo Oyuncak Fuarı’nda sergilenecek.

Camatte Journey

Çocuklar,  Camatte’nin simülatöründe 220 derecelik ekrana yansıtılan güzel bir manzaranın eşliğinde eşsiz bir seyahat deneyimi yaşıyorlar. 3,075 mm uzunluğa, 1,235 mm genişliğe, 1,315 mm yüksekliğe ve 3 koltuk kapasitesine sahip araç elektrik motoru kullanıyor. Çocuklar, Camatte Journey’in direksiyonuna geçerek, gaz ve fren pedalının pozisyonu bir tablet kullanarak öğrenebiliyorlar. Deneyim alanında 7 metre kadar olan bir düzlükte aracı kullanma şansı bulan çocuklara bir otomobilde bulabilecekleri her şey sağlanıyor.

Her yıl biraz daha geliştirildi

Toyota ilk Camatte aracını 2012’de tanıttı. İlk Camatte Sora, çocuklar tarafından kullanılabiliyordu. Aynı zamanda renkleri ve tarzı, çıkarılabilen panellerle kolaylıkla değiştirilebiliyordu. 2013’te Camatte 57s tanıtıldı. Dış panelinde 57 çıkarılabilir küçük panel vardı ve bu bir yapboz gibi değiştirilebiliyordu. 2014’te Toyota Camatte Lab’ı tanıttı. Burada çocuklar çizdikleri resmi aracın kaputunda sergiledi. Ayrıca konsept otomobilin yürüyen aksamı da dışarıdan gözlemlenebiliyordu.

2015’te Toyota Camatte Vision ile birlikte Camatte Hajime’yi sergiledi. Artırılmış Gerçeklik teknolojisine sahip araçta, çocuklar kendi istedikleri gibi yapılmış aracını bir şehrin içinde kullanabiliyorlardı. 2016’da çocuklar tarafından kişiselleştirilebilen kabin alanına sahip Camatte Capsule sergilendi. 2017’de ise çocuklar sürüş deneyimi yaşayabileceği Camatte Petta ortaya çıktı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.