Honda ile GM, Tesla’ya karşı birleşti

Önümüzdeki dönemin en büyük kapışmalarından birinin elektrikli araçlar alanında olacağına kimse itiraz etmiyor. Tesla, büyük zarar rakamlarına karşın daha bugünden en değerli otomotiv markaları liginde ilk 10 içinde yer alıyor. Yüzyıllık markalar listeye giremiyor.

Bu gelişmeler ve Tesla’nın büyüme potansiyeli ile ürkütücü Gigafactory fabrikası karşısında “eski tüfekler” işbirliğine yöneldi. Bunun son örneğini Amerikan GM (General Motors’s) ile Japon dev Honda verdi. Honda GM elektrikli ortaklık kuruyor.

Basitçe söylemek gerekirse Elektrikli araçlar için GM tarafından geliştirilecek aküleri Honda alacak ve yeni araçlarında kullanacak.

Bu anlaşma şirketlerin birbirinden bağımsız elektrikli araç geliştirmelerinin önünde engel teşkil etmiyor. Sadece Honda, yeni nesil elektrikli araçlarını GM’in pillerine göre tasarlayacak.

Bu “yeni nesil” GM pilleri nelerdir?

GM zaten yıllardır seri üretim elektrikli araç üretiyor. Bu araç Chevrolet Bolt EV ve ABD’de satılıyor. Bolt, GM’in Koreli tedarikçisi LG Chem ile geliştirdiği “ilk nesil” akü sistemini kullanıyor. LG Chem, GM’in patent hakkı ve formulüne sahip olduğu benzersiz bir batarya kimyası kullanarak, Bolt için hücrelerden oluşan pil paketlerini üretiyor.

Ancak GM, yeni bir batarya teknolojisi üzerine çalışıyor. Amerikalı otomotiv devinin bu çalışmalarındaki ana noktalardan biri ekonomi. Şirketin yeni pil hücrelerinin kilovat saat başına 100 dolardan daha düşük bir maliyete sahip olacağı tahmin ediliyor.

Yeni pil hücreleri, GM’nin mevcut hücrelerine göre daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olacak. Bu da hızlı şarj için önemli bir teknoloji olarak kabul ediliyor. Yani yeni nesil piller daha hızlı şarj olacak.

Ayrıca GM’nin yeni pil paketleri mevcut piller gibi araçların altını komple kaplayan bir tabaka şekli yerine daha esnek ve aracın tasarımını daha esnek kılabilen bir yapıya da sahip olacak.

Honda, GM’nin elektrikli araç mimarisini mi kullanacak?

Hayır. Honda, kendi elektrikli araç mimarisini GM’in yeni pil paketlerine göre tasarlayacak. Anlaşmanın bir kısmı, GM’nin yeni pillerin piyasaya sürülmesinden önce tüm ilgili mühendislik bilgilerini paylaşılmasını içeriyor. Bu bilgiler ışında Honda yeni elektrikli otomobillerini bu pil yapısına göre tasarlayabilecek.

GM’in Chevrolet Bolt modelinde kullandığı mevcut pil mimarisi…

Honda, neden GM ile çalışmak istiyor?

GM ve Honda, otomobillerde kullanılacak yeni düşük maliyetli yakıt hücresi geliştirmek için birkaç yıldır çalışıyor. Honda, Clarity FCV adıyla yeni geliştirilmiş yakıt hücrelerini kullanan araçlardan birini piyasaya çıkardı. GM ise hidrojenle çalışan bir aracı piyasaya çıkarmak için 2020 yılına kadar bekleyeceğini açıklamıştı.

Geçen yıl, Honda ve GM, Michigan’daki bir tesiste yakıt hücreleri üretecek bir ortak girişim oluşturmuş durumdalar.

Honda Clarity, elektrikli motoruyla yol alabiliyor ama menzili sınırlı.

Honda, sadece pil alarak, bu anlaşmadan ne elde edecek?

Honda, LG Chem gibi bir şirketten, pil hücresi satın almak için bir anlaşma yapabilir ve bunları kendi araçlarında kullanabilirdi. Oysa GM’den satın alarak, geliştirme aşamasından kurtuluyor ve böylece tam bir pil “modülü” sahibi oluyor. Aynı zamanda, GM’nin yeni nesil pil teknolojisini de almış oluyor. Bu da menzil, paketleme veya maliyet avantajları yaratma beklentisini besliyor.

Honda Clarity, hidrojenle çalışıyor. Egzozundan sadece H2O yani su çıkıyor.

GM’in kısa süre sonra piyasaya çıkaracağı yeni pillerin özellikleri hakkında Honda’ya bazı bilgiler verdiği söylenebilir. Honda’nın da GM’nin pil paketlerini satın almanın alternatiflerden daha mantıklı olduğuna karar verdiğini söyleyebiliriz.

Zamanlama da bir faktör olabilir. Honda, böylece elektrikli araçların geliştirilmesini hızlandıran diğer büyük küresel otomobil üreticilerini geride bırakmış olacak. Honda Clarity sedan modelinde hibrit bir elektrikli motor var ama menzili sadece 128 km.

2019 yılının sonlarında Avrupa’da da ilk elektrikli otomobili Urban EV modelinden yola çıkan yeni bir aracını piyasaya süreceğini açıklayan Honda, bu anlaşma ile oldukça önemli bir zaman kazanmış olacak.

GM’in bu işten kârı ne olacak?

Açıkçası, GM muhtemelen Honda’ya sattığı pil paketlerinden kâr etmeyi hesaplıyor. Bu iyi birşey. Ancak daha ötede bir düşüncesi de olabilir: Honda’nın alacağı pillerle GM kapasitesine eklenen ölçek, şirketin yeni pil hücrelerinin maliyetlerini daha da düşürmesine yardımcı olabilir ve her iki ortağa da fayda sağlayabilir. Ve tabii ki Tesla’nın pil gücünden sonra Gigafactory ile sahip olması beklenen ölçek avantajını da dengelemeye yardımcı olabilir.

Yakıt hücreli Honda Clarity ABD ve Japonya’da satışta.

Bütün bunlar ne zaman olacak?

GM, 2021 yılında tümüyle yeni pil teknolojili elektrikli araç platformunu piyasaya süreceğini açıklamıştı. Bu platform, GM’nin 2023 yılına kadar piyasaya çıkaracağı 20 yeni elektrikli aracın çoğunu destekleyecek.

Honda’nın da piyasaya sürülmeye hazır araçlara sahip olması sürpriz olmaz. GM’nin yeni akü paketlerini kullanan kendi gelişmiş elektrikli araçları ile Honda’nın elektrikli araçlarına kabaca aynı zaman diliminde rastlayacağımızı söyleyebiliriz.

Bu arada ABD’deki finansal yatırımcılar, GM ile Honda arasındaki bu işbirliğinin şirket hisselerine Tesla hisselerinden daha fazla yatırımcı getireceğini belirtiyorlar.

Honda Clarity‘nin nasıl bir araç olduğunu öğrenmek isterseniz bu haberimize göz atabilirsiniz.

 

İşte Trump’ı kızdıran rakamlar

Leave A Reply

Your email address will not be published.