İlk sürüş: Corolla Hibrit 2019 nasıl bir araba?

Yeni Corolla 2019 nihayet yollara çıktı. Dünyanın en çok satın alınan otomobili Corolla 12. kez yenilendi. Toyota Corolla, dünyada 46 milyona yaklaşan satış rakamına ulaştı; Türkiye yollarındaki Corolla sayısı 430 bin.

Toyota Corolla, 1966’dan bu yana 12 nesildir üretimde..

14 Şubat 2019 itibariyle 103 bin TL’den (Hurda indirimi ile beraber 95,7 bin) satışa sunulan yeni Corolla nasıl bir otomobil? Yeni Corolla’nın İspanya’da yapılan ilk uluslararası basın test sürüşlerine katıldık.


Avrupa’nın en önemli tatil merkezlerinden Palma de Mallorca Adası şubat ayı olması sebebiyle neredeyse bomboş. Tam da test zamanı! Boş ada yollarında yeni Corolla ile yolculuğumuz havalanında başladı.

Yeni Corolla’nın İspanya test sürüşünde sürpriz. İlk Corolla’nın biz de direksiyonuna geçtik.

Uçaktan inip, alandan çıktığımızda yeni Corolla bizi bekliyordu.

Uzun ve aktarmalı bir uçak yolculuğuyla ulaştığımız Mallorca Adası’nın şubat ayındaki tenha yollarına çıkmaya hazırız.

Adaya gelişimiz öğle saatlerini bulunca, gün ışığı kaçmadan araçları alarak, yollara vurduk kendimizi.

Peki henüz aracın içine geçmeden, ilk bakışta yeni Toyota Corolla nasıl bir otomobil?

İlk izlenimlerimize göre Toyota’da kompakt SUV C-HR ile başlayan hareketli ön görünüm yeni Corolla’da da devam ediyor. Ön taraf bazılarına güzel, bazılarına ise karmaşık gelebilir.

Üstte Toyota logosunun da yer aldığı yeni nesil LED farlarla kombine dar bandın altında yeni geniş ön ızgara konumlanıyor. Tamponda ise oldukça hareketli çizgiler öne doğru uzanıyor. İki yanda yer alan hava girişlerini andıran mazgalımsı bölümlerin içinde sis farları konumlanmış.

Yandan bakıldığında yalınlaşan öndeki dinamik çizgiler arkada sakin ve daha ağırbaşlı bir görüntüye kavuşuyor.

Test sürüşlerinde yeni Corolla HB ve TS modelleri de vardı. Corolla Sedan ile kardeşleri arasında görünüm olarak da bazı farklar var. Bunlar tasarım detaylarıyla ilgili; yeni Corolla HB ve TS’in ön tasarımı sedandan biraz daha farklı.

Sedanda ön tamponun iki ucunda yer alan sportif araçların hava girişlerini çağrıştıran bölüm HB ve “steyşında” yer almıyor. Bu arada hemen bilgi verelim; Auris’in yerini alacak olan yeni Corolla HB, Türkiye’ye sonbaharda gelecek. 1.2 lt benzinli ve 1.8 lt hibrit motorlarla satılacak.

Biz test sürüşlerini tamamladıktan sonra Corolla mühendislik ekibi ve Toyota Avrupa ve Türkiye üst yöneticileriyle araç hakkında detayları konuşmak üzere toplantıya girdik. Toplantının Türkiye saatiyle 22:30’a denk gelen saatinde (İspanya ‘saatiyle’ 20:30) fiyatlar açıklandı.

Corolla Türkiye’de 1.6 lt benzinli ve 1.8 L Hibrit motorlarla satılıyor. Dizel motor seçeneği yok ve bir daha da olmayacak. Benzinli ve hibrit motorla kombine manuel ve CVT şanzıman seçenekleri bulunuyor.

Yeni Corolla yerini aldığı halefine göre boyutlarını fazla değiştirmemiş. 1 cm uzamış, 5 cm genişlemiş ve 3 cm alçalmış. Aks mesafesi ise artık 2.700 metre. Bu da iç mekanın önceki nesle göre büyüdüğü anlamına geliyor. Ama otomobil yine de çok geniş sayılmaz.

Yeni Corolla’da C-HR modelinden tanıdık gelen yeni bir ön konsol kendine yer buluyor. Toyota Corolla kullanıcılarının alışkın olmadığı yeni kokpit, modern bir görünüme sahip. Çok uzun yıllardır Corolla’nın ön konsolunda kendine yer bulan dijital saat artık yok. Ama büyük bir ekran kokpitin merkezinde konumlanıyor.

Eski dikey göğüs yerini sürücü ve ön yolcuya doğru uzanan kaliteli malzeme ve işçilik ürünü duygusu yaratan yeni ön göğüse bırakmış. Ön yolcu için biraz sıkıntılı görünen bu kısım, Corolla yolcuları için alışkanlık gerektirecek. Çünkü neredeyse bir masa gibi kucağınıza geliyor.

Sürücünün önünde bir çok kumandaya sahip yeni direksiyon duruyor. Ele oturuşu, elde bıraktığı his iyi. Sürüş sırasında yolu algılama ve tepkimesi mükemmel. Ne istiyorsanız onu yapıyor, gecikmesiz.

Direksiyonun üzerinde kullandığımız hibrit versiyonda yer alan head-up display yer alıyordu. Yol bilgileri, hız gibi bazı temel verileri gözünüzü yoldan ayırmadan oradan izleyebiliyorsunuz.

Aynı tür bilgiler aracın diğer verileriyle birlikte gösterge panelindeki yeni ekranda da görülebiliyor. Burada ayrıca motor devri, yakıt durumu, sürüş özellikleriniz gibi diğer detaylara da ulaşabiliyorsunuz.

Ön konsolda ortadaki bilgi-eğlence ekranında ise navigasyondan yol bilgilerine, müzik sisteminden diğer değerlere kadar bir çok verinin görülebildiği yeni nesil multimedya sistemi konumlanıyor. Test sürüşlerinde yeni Corolla’yı Autoshow Dergisi Yönetmeni Hırant Kasapoğlu ve Posta.com.tr otomotiv yazarı Mehmet Ali Kantarcı ile birlikte kullandık.

Ekranın hemen altında iki büyük hava üfleci ve onların altında da iç sıcaklığı gösteren piyano siyahı çerçeveli bir gösterge yer alıyor.

Orta konsol yeni metal efektli parçalarla süslenmiş. Bu da şıklık ve sağlamlık hissi veriyor. Ön göğüs soldan sağa bütünlüklü, şık ve gösterişli…

Geğlelim yeni Corolla’nın yolda hissettirdiklerine!

Öncelikle belirtelim 1.8L hibrit motor ekonomi odaklı. Şehir içi yoğun trafikli ortamlar için dizelin pabucunu dama atmaya aday. Bu araçta özellikle kalkışta gaza basarken ayağınızın altında kırılacak bir yumurta varmış gibi davranmalısınız.

Benzinli motoru destekleyen hibrit ünite aracı tek başına yol aldıramaz ama dur-kalk trafikte “abanmadan” gaz pedalına dokunursanız, yakıt tüketiminizi 4 lt’nin altına düşürebilecek yeteneğe sahip.

Benzinli veya dizel araçlarda yakıt tüketiminin en çok arttığı yerlerden biri olan şehir trafiğinde bu rakam gayet başarılı.

Zaten Avrupa’da bir çok büyük şehirde dizel araçların yasaklanması ve yerlerini elektrikli veya hibrit araçların alması süreci de bu başarıya dayanıyor. Londra gibi, Münih gibi dizeli yasaklamaya hazırlanan şehirler bu tür araçlardan daha düşük vergi alıyorlar.

Hızlanmak istediğinizde ise benzinli motor CVT şanzımanında etkisiyle ses yapmaya başlıyor. ama bu ses daha çok önde oturanlar için etkili. Arkada oturan bu sesi fazla algılamıyor.

Araç yol alırken genelde sessiz. Dizel araçların homurtusu ve sarsıntısı yok. Motor sesi çok az. Lastik ve asfalt sesi mırıltı gibi içeri sızıyor ama eski nesle göre yalıtım daha başarılı.

Toyota mühendisleri ve test sürüşlerine katılan baş mühendis Yasisi UedaSan, yeni bir süspansiyon sisteminden yararlandıklarını anlattı.

Bağımsız kollu yeni süspansiyonlar aracın yol tutuşunu oldukça iyileştirmiş. Aracın 30 mm alçaltılması da bunu destekliyor.

Hibrit versiyonda e-CVT şanzımanın hemen önünde sürüş modunu ayarlayabileceğiniz bir düğme bulunuyor. Eko, Normal ve Sport modlarını seçebiliyorsunuz.

Burada yaptığınız seçimi gösterge panelinde de görülebiliyor. Bu da aracı nasıl kullanmak istediğinizi belirliyor. Fakat bu seçenekler süspansiyona müdahale etmiyor. Yani daha üst modellerde yer alan aktif süspansiyon sistemi Corolla Sedan’da bulunmuyor.

Bu arada pil meselesine gelelim. Aracın pili 5+5 = 10 yıl garantili. ilk 5 yıl tamamen üretici garantisinde. Sonraki 5 yıl içinse yılda bir herhangi bir Toyota yetkili servisine kontrol ettirilmek tartıyla garanti uzatılıyor. Ama aslında pil araç ömrü boyunca şikayet ettirmeyecek şekilde üretilmiş. Toyota yöneticileri bugüne kadar sattıkları milyonlarca hibrit araçtan hiç pil şikayeti almadıklarını söylediler. Yani pili düşünmeyin diyorlar.

Yeni Corolla için şimdiden 10 binin üzerinde müşteri adayı Toyota Türkiye bayilerinde form doldurmuş. Bunun da verdiği cesaretle İspanya’daki test sürüşlerine katılan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt 2019 satış hedeflerinin 20 bin adet olduğunu açıkladı.

Bunun dağılımını 8 bin hibrit, 12 bin 1.6 benzinli olarak öngördüklerini ifade eden Bozkurt, giderek bu oranın tersine döneceğini iddia ediyor.

Yeni Corolla fiyat – performans açısından 1 Nisan 2019 tarihine kadar uygun bir orana sahip. Hurda indiriminden yararlanabilenlere 95.7 bin TL’lik bir başlangıç fiyatı sunuyor.

Hibrit araçlarda Toyota Safety Sense özellikleri ayrı bir güven vericilik içeriyor. Aktif cruise kontrol her hızda sizi kendi başına durdurup, kaldırabiliyor, hızınızı ayarlıyor. Bir tür otomatik pilot yani. Hani telefonla falan ilgilenenler varsa onlar için büyük kurtarıcı. Bu güvenlik sisteminde bisiklet ve yaya algılayıcı yardımcı teknolojiler de bulunuyor. Bagaj alanı da 471 lt. ayrıca ilk kez açılır tavan satın alınabiliyor. Sonunda Toyota Türkiye yollarına güvendi.

Yeni Corolla kompakt sedan segmentinde liderlik için geliyor. En önemli rakipleri Renault Megane Sedan, Honda Civic Sedan, Ford Focus Sedan.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.