Dacia Duster EDC Blackshadow satışa çıktı

Renault kanatları altında yeniden doğuşu 2004 yılına uzanan Romanyalı marka Dacia, ilk EDC otomatik şanzımanlı aracına kavuştu. Geçtiğimiz yıl Easy-R adıyla yarı otomatik şanzımanı Sandero modelinde devreye alan Dacia, Renault modellerinde kullandığı EDC şanzımanı ise Duster’a sakladı.

Duster EDC (Efficient Dual Clutch) Blackshadow özel serisi ile birlikte yükselen otomatik vites pazarına iddialı bir giriş yapıyor. Duster’ın otomatik vites versiyonu Türkiye’de 4×2 1.5dCi EDC 110bg dizel seçeneği ile müşterileriyle buluşuyor.

Yeni EDC şanzıman, Duster modelinde kendini kanıtlamış 110 beygir gücündeki 1.5 litrelik dCi dizel motorla kombine edilmiş. Diğer motor seçenekleri için EDC kombinasyonu şu anda söz konusu değil.

Dacia Duster EDC Blackshadow, dışta ön ızgarasındaki farklılıklar ve jantlar gibi özel tasarım ile farklılaşıyor.

Blackshadow’da arka park sensörü, Medya Naw Evolution,Geri Görüş Kameralı Media Nav Evolution ve metalik renk özellikleri bulunuyor.

Blackshadow donanım seçeneği içeride Look Paketi, Deri Direksiyon simidi ve Hız ayar ve sınırlayıcı ile de farklılaşıyor.

Gelelim aracın fiyatına. Duster 1.5 EDC 4×2 110 bg Blackshadow Türkiye’de 82.900TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkıyor. Blackshadow donanımlı Duster için belirlenen fiyat ise 85.400 TL.

Altı vitesli otomatik EDC, çift kavramalı otomatik vites kutusunun sarsıntısız geçiş konforunu manuel vites kutusunun daha düşük yakıt ekonomisi ve düşük CO2 emisyonları ile bir araya getiriyor. EDC’ye yokuş kalkış desteği de dahil.

Dacia bu yıl Duster EDC modelinden 5 bin adetlik satış hedefliyor. Marka, Türkiye’de bugüne kadar 291 bin adet araç sattı. Haziran ayında 300 bin sattım diyecek.

Ulaşılabilir fiyata asgari konfor sunan Dacia, bu kez beklenen otomatik şanzıman ile beklentileri karşıladı.

Dacia Duster EDC manuel şanzımanlı kardeşinden daha az yakıt tüketiyor. Ayrıca 10 nm daha yüksek tork üretebiliyor. Bir de Euro6 normlarını karşılıyor.

Ortalama yakıt tüketimi 4.4 litre olarak açıklanan Duster EDC’nin yakıt deposu 50 lt. Saatte 165 km hıza ulaşabiliyor.

Duster’ın bagaj alanı oldukça yeterli. Arka koltuk sırtlıkları 1/3 ve 2/3 katlanma özelliğine sahip.

Vites kolu ile istenirse manuel kullanım da tercih edilebiliyor.

Duster EDC’nin düşük yakıt tüketiminde startandtop özelliğinin bulunması da katkı sağlıyor.

Kapılardaki elektrikli cam kumandaları kolçak üzerinde değil. Bu biraz alışkanlık kazanmayı gerektiriyor. Ayna ayarı da kapılarda değil, ortada el freninin altında. Bu da alışkanlık gerektiriyor. ama sağ elle ayna ayarlamak sağ elini kullananlar için oldukça pratik. Sadece biraz alışmak gerekiyor, kumanda düğmesine ve yerine.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.