Dizel için sonun başlangıcı: İlk kararı Toyota İtalya verdi

Yeni bir dünya düzeni için kralı öldürdüler! Rahmetilinin arkasından konuşmak olmaz ama kendisini de hatırlamamazlık etmeyelim. Rudolfh Diesel’in alternatif yakıt arayışı çalışmalarında keşfettiği bu yakıt benzindeki yanıcılık yerine motorinin patlama gücü sayesimnde içten yanmalı motorun başka bir yüzünü ortaya çıkartmıştı.

Dizel için sonun başlangıcı: İlk kararı Toyota İtalya verdi. Toyota dizel satmayacak.

Toyota Yaris Hybrd alacaklara 7 bin euro ya varan teşvik verilecek.

Trenler, kocaman gemiler, kamyonlar, traktörler çalıştırıldı bu yeni yakıt türüyle. Günlük kullandığımız otomobillerde özellikle teknolojinin gelişmesiyle 2000’li yılların başından bu yana giderek daha fazla karşımıza çıkmaya başladı. Önce büyük hacimli motorlarda kullanılabilen motorin, gelişen teknoloji ile küçük hacimli motorlara uygulanınca Türkiye satışlarında adeta patlama yaşadı. Küçük dizel motorlu araç satışları hızla uçuşa geçti.

Ortalama bir otomobilin bir deposuyla 1000 km menzillere ulaşıldı. Dizel arabalar benzinli olan kardeşlerinden daha pahalıya satıldı ve buna rağmen ülkemizde halen daha önemli pazar payına sahip.

Şimdi ise işler terse dönüyor. Avrupalılar içten yanmalı motorlardan vazgeçmeye başladılar. İşe de dizelle başlıyorlar. Yeni dönem elektrikli motorlar devreye alınacak ve 2020’li yıllarda satışları yükselecek. Boşuna mı yapılıyor milyar dolarlık yatırımlar?

Peki ya ülkemizde de böyle mi ?
Çevreyi kirletiyor diye dizel kötü çocuk mu olacak? Bir depo ile 1000 km giderek çevreyi kirletmek yerine benzinli otomobillere mi dönüş yapacağız? Ya da yeni dönemin elektrikli veya hibrit otomobillerine mi geçeceğiz?

Türkiye dizeli seviyor

Dünyanın en pahalı yakıtını kullanıp “çevrenin canı cehenneme” diyerek, cebimizdeki parayı düşünüceğiz ve “yaşasın siyah kral” diye bağırarak dizeli sevmeye devam edeceğiz. Zaten Türkiye’deki otomobil satışlarının yüzde 60’a yakınının dizel motorlu araçlardan oluşması da bunu gösteriyor. Yine ikinci elde en akışkan modellerin dizel motorlu araçlar olması da ayrı bir gösterge.

Burnumuzun dibindeki petrol rezervleri için dünya birbirini öldürürken, Avrupa dizelin idam kararına çoktan imzayı attı. Dizel için sonun başlangıcı: İlk kararı Toyota İtalya verdi

İlk açıklama Toyota İtalya’dan geldi

Böyle önemli bir açıklama için Toyota merkezin açıklama yapması beklenirken İtalyanlar satış verilerine dayanarak ilk kurşunu patlattılar ve tüm otomotiv dünyasını şaşırttılar. aslında işin sırrı eylül ayında Toyota Avrupa CEO’su Van Zyl tarafından ortaya konmuştu.

2017 yılında İtalya’da satılan Toyotaların içinde dizel motorlu olanların payı sadece yüzde 6’ya inmişti. Yani dizel Toyota zaten satılmıyordu. Toyota’nın tek tek modellerini yazmak yerine şu şekilde kestirmeden gidelim. İtalya’da Hilux ve Land Cruiser dışında hiç bir Toyota modelinin dizel seçeneği olmayacak.

Tüm dünyaya ülkemizden gönderilen C-HR hibrid başta olmak üzere diğer modellerinde yer alan elektrik ve benzin kombinasyonlu motorlar İtalyanlara teklif edilecek.

Bu kararı markanın imajını arttırmak içinde kullanan İtalyanlar 2017 yılındaki 89 bin adetlik satışlarını 100 bin adete çıkartmayı planlıyorlar. Kısacası dizelden kurtulmuş olmalarını reklam aracı olarak da kullanacaklar.

BU açıklamanın arkası gelir mi şimdilik belli değil. Ama milyarlarca euroluk elektrikli ve hibrit motor yatırımları boşuna şahlanmadığını hatırlatalım. Volkswagen’in dizel skandalı sihirli kapıyı açan anahtar oldu adeta.

Toyota İtalya’nın başlattığı dizelsiz Toyota akımı ülkemizdeki Toyota kullanıcılarının sosyal medyalardaki gruplarında uzun süre konuşulacağını tahmin ediyorum. Saırım Toyotacı arkadaşlar çevreci markalarıyla övünç duyacaklardır.

Toyota’dan çok önemli karar: Dizelden vazgeçiyor

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.