Dizel satışları 3-4 yıl sonra düşecek

Filo kiralamalarda ve şirket kullanımlarında öncelik kazanmış olan dizel motorlu araçların kullanımının sınırlanması ilgili ise Karaarslan, bazı ülkelerde dizel otomobil kullanımının yasaklanmasını doğru bulduğunu belirterek, “Özellikle Türkiye için dizel otomobilin üretim ve ithalat maliyeti benzinli otomobillere göre daha yüksek. Bana göre yakın zamanda ama (o da hızlı değil) dizel otomobil yüzdesinde azalma olacak. Atmosferik basınçlı benzinli ve hibrit otomobillere yönelinecek. 2025-2030 arası da elektrikli araçlara doğru kayma olacaktır. Dizel otomobillerde azalışı 3-4 sene içerisinde görebiliriz” şeklinde konuştu.

Dizelin karbondioksit oranı çok yüksek olduğu için çevreyi kirlettiğini söyleyen Karaarslan, otomobil standartlarında yapılan ayarlamaların çevreyi daha az kirleten otomobillerin üretimini gerekli kıldığını anlattı. Karaaslan, “Dizel araçların çıktısı ve bakım maliyeti daha yüksek. Bu da araçlarda kullanım maliyetini artırıyor. Zaman içinde dizel araçlar kalkacaktır” dedi.

ÖTV teşviki doğru

Geçen ay TBMM’ye sunulan ve birkaç gün önce yasalaşan torba yasa ile 16 yaş ve üzerinde hurdaya ayrılan araç için 10 bin TL’ye kadar ÖTV teşviki getirildi. Şimdi top Ekonomi ve Maliye bakanlıklarının bürokratlarında. Her an yasanın nasıl uygulanacağını gösteren düzenlemeleri açıklayabilirler. Bu Mevzuat sonrasında yasanın nasıl uygulanacağı belli olacak.

Yeni düzenlemeden sonra yaklaşık 6 milyon eski araç sahibi araçlarını trafikten silmeleri ve geri dönüyüm merkezlerine vermeleri halinde, araç başına 10 bin TL’ye varan ÖTV indirimi almaya hak kazanacak.

Yeni ÖTV teşviğinin yerinde ve doğru bir uygulama olduğunu belirten Suzuki Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Bunun iki sebebi var. Eski araçlar fazla yakıt tüketiminden dolayı çevreyi de daha çok kirletiyor. Uygulamayla hem bunun önüne geçiliyor hem de eski araçlar trafikten alınıyor. Hurdaya teslim edildikten sonra bu teşvik verilmesi güzel oldu, geçmişte buna benzer çalışmalarda bazı problemler yaşandı. Birtakım markalara ve genelde pazara yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

Suzuki’nin kompakt hb modeli Baleno

Yüzde 20-25 büyümenin adı Suzuki

Sektörün yanı sıra Suzuki için de değerlendirmelerde bulunan Karaarslan, bu yıl için yüzde 20-25 oranında büyüme beklediklerini anlattı. Karaarslan, yeni yapılanmayla birlikte 2016 yılında otomobil, 2015’in sonunda da motosiklet ve deniz motorları satışına başladıklarını belirterek, “İlk hedefimiz olan 10 binli adetlere 1.5-2 yıl içinde ulaşmayı amaçlıyoruz. Sonra da yeni modellerle artış sağlayacağız” dedi.

SUV segmentindeki Suzuki Vitara satışlarını giderek artırıyor.

Hibrit ve elektrikli Suzuki’lere hazırlık

Bu artış için Suzuki olarak sürekli kendilerini yenilediklerini ve müşteri odaklı çözümler geliştirdiklerini anlatan Karaarslan, şunları ifade etti: “Kurum içi birtakım projelerimiz var. teknolojik gelişmeler bize de yansıyacaktır; hibrit sistemlere, elektrikli otomobillere, kendimizi ayarlamaya çalışıyoruz. Bizim için daha önemlisi müşteri iletişiminde son teknolojiden yararlanmak. Potansiyel müşteri yaratmak konusunda da dijital ve sosyal medyayı kullanıyoruz.”

Suzuki-e-Survivor: Japon markanın Tokyo’da sergilediği konsept araç, yeni Jimny’nin ipuçlarını veriyor.

Kendi kendine gidebilen araçların en az 5 yılı var

Otomotiv  sektörünü ve tüketicileri heyecanlandırmaya başlayan kendi kendine giden araç teknolojisi hakkında da açıklama yapan Karaarslan, ilk önemli yeniliğin elektrikli araç teknolojisi ile ilgili olduğunu ifade etti. Sanılanın aksine elektrikli ve otonom araçlara geçişin 2-3 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşmeyeceği öngörüsünde bulunan Karaarslan, “Çünkü çok bağlantılı yan sanayiler var. Onları bir anda kapatıp hemen elektrikli, otonom araçlara geçişin kolay olmayacağını düşünüyorum. Bu araçlarda Kanada ve ABD gibi ülkelerde problemler oldu. Burada da teknik problemler olacaktır. Otonom aracın güvenlik sistemini halletmek yıllar alacaktır. Ama 5 yıl sonra her şey Türkiye’de de olacaktır” dedi.

Suzuki Ignis, hibrit teknolojisinin kullanıldığı modellerden biri. Türkiye’de satılmıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.