Dizelle vites büyütecek

 

Opel Monza dizel atagina kalkacak insignia astra Meriva Mete Tansu Ozcan Keklik

 

Opel Türkiye, 2014'te yüzde 20 daralması beklenen otomotiv pazarında yeni dizel motoruyla ayakta kalacak. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, sektörün zor bir yıl geçireceğini belirterek, "Piyasa çok dalgalı. Döviz kurunun nerede durucağı belirsiz. Faizler yükseliyor. Taşıt kredisinde peşinatlar arttı. Bu yıl satışların nasıl gerçekleşeceğine dair tahmin yapmak çok zor" dedi. Ocak'ta toplam satışların beklentilerin altında yüzde 8 daraldığını ancak bu durumun yanıltıcı olduğunu ifade eden Keklik, keskin düşüşün Mart'ta yaşanacağını öngördü. Keklik, Şubat ortasında 2014 model araçların satışa çıkacağını söyledi ve ekledi. "Yeni modellere zam gelecek. 2013 model kampanyaları da bitecek. Pazarın gerçek performansı Mart'ta ortaya çıkacak."

 

Yüzde 7 pazar payı

Opel Türkiye olarak 2013'te yaklaşık 56 bin araç satarak başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten Keklik, şunları kaydetti: "Pazar şartları ortada ama biz performansımızı sürdürmek istiyoruz. 2014'te en büyük kozumuz yeni 1.6 CDTI dizel motorumuz olacak. Yeni motor ilk olarak Zafira'da kullanıldı. Şimdi sırada yeni Meriva ve Astra ailesi var. 1.6 CDTI motorlu araçlarımız ilk kez Mart ayı başında kapılarını açacak Cenevre Otomobil Fuarı'nda müşterilerin beğenisine sunulacak. Dizel Astra ve Meriva, Mart'ta ülkemizde satışa sunulacak. Otomobillerde ilk etapta manuel şanzıman yer alacak. Daha sonra otomatik gelecek. Düşük yakıt tüketimi ve yüksek performans sağlayan 1.6 CDTI motorla iddialıyız. 2014'te ayrıca filo satışlarına daha fazla ağırlık vermek istiyoruz."

Otomotiv pazarının bu yıl 853 bin adetten 700 bin adede gerilemesini beklediklerini belirten Özcan Keklik, "Opel Türkiye 2013'te yüzde 6.2'lik pazar payı yakaladı. Hedefimiz pazar payını yüzde 6.5-7'ye yükseltmek. Yeni dizel motorumuz bu yolda bize güç katacak" dedi.

 

Yeni Opel modelleri Mart'ta geliyor

Opel, yeni ürün ve yeni motor atağına kalktı.

Marka 50 milyon euroya yaratılan yeni nesil 1.6 litre hacimli dizel motoru Zafira'dan sonra yeni Meriva ve lokomotif modeli Astra'da kullanmaya başlayacak. Yeni nesil 1.6 CDTI dizel motora sahip Astra ailesi ilk olarak 6-16 Mart tarihleri arasında Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtacak. 1.6 litrelik turbo beslemelir dizel motor, 136 beygir güç ve 320 Nm tork sağlıyor. 100 km'de ortalama yakıt tüketimi 3.9 litre. 1.6 CDTI motorlu Meriva ve Astra Türkiye'ye Mart ayında ithal edilecek. Dizel motor Astra HB, sedan ve Sports Tourer modellerinde yer alacak.

 

Mete Tansu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.