İki markayla distribütörlük için görüşüyor

Geçen hafta içinde Türkiye ilk resmi Rolls Royce distribütörüyle tanıştı. Dünyada lüks denince ilk akla gelen markalardan olan Rolls Royce, 4 yılık araştırma ve soruşturmanın ardından 32 yıllık paralel ithalatçı Royal Motors ile el sıkıştı. İlk showroomunu İstanbul Boğazı’nın en güzel yerlerinden birinde Kuruçeşme’de Ferrari-Maserati showroomuna komşu bir lokasyonda açtı.

Açılışta Royal Motors’un sahibi Artuğ Aysal ile de sohbet ettik. Aysal, lüks otomobil satışını ve ithalatını bilen bir isim. 2013 yılında paralel ithalat yöntemiyle 13 Rolls Royce satmayı başarmış. Şimdi artık eski sattıkları ve başkalarının sattığı Rolls Royce’lar da dahil Türkiye’deki tüm Rolls Royce’lara yetkili servis olarak da hizmet verecek.

Uzun yıllardır rüyalarına bu distribütörlüğün girdiğini söyleyen Aysal, böyle bir temsilcilik için dünyada ilk kez önemli holdinglerin dışında bir ismin seçildiğine dikkat çekti.

Burada aklımıza bu distribütürlüğün 8 adayı geldi. İçlerinde holdingler de vardı, başka markaların temsilcileri de. Son ikiye kalan eski yetkili servis Borusan Otomotiv’de elenmişti.

Aysal, bu sürecin çok zorlu geçtiğini, İngilizlerin pek çok detayı mikroskop altına yatırdıklarını dile getirdi.

ROYAL MOTORS’UN GÖRÜNMEYEN ORTAĞI

Aysal, holdinglerin elendiği bu konkurda aslında tek başına değilmiş. Açılış günü de orada olan Samur Halı ve Ortadoğu Rulman AŞ’nin sahibi Aslan ailesi veya onların ağabeyleri konumundaki isim de Aysal’ın ortağıymış.

Aysal, distribütörlük anlaşması yapılırken, bunun da İngilizler tarafından masaya getirildiğini anlattı.

BU YILKİ İLK SATIŞI YAPTI

Yeni distribütörlük ilk 3 Rolls Royce’unu Kuruçeşme’deki showrooma yerleştirmiş durumda. Hatta bunlardan yeni çıkan Wraith modelini de satmış. 789 bin euro tutarındaki yeni modeli “isimsiz” bir Türk satın almış. Yani tv’lerde görünmeyen, basına çıkmayan bir isim, uluslararası bir fuarda görüp, beğendikten sonra satın almış. Satın alma işlemi bizim orada olduğumuz gün tamamlandı.

Türkiye’de RR satışlarının peşin yapıldığını, RR müşterisinin kredi kullanmadığını söyleyen Aysal, en yüksek fiyata sahip modellerinin ise 1 milyon 253 bin euro değerindeki Phantom modeli olduğunu söyledi. 

İKİ MARKA DAHA GÖRÜŞME HALİNDE

Aysal, iki marka ile daha görüştüklerini fısıldadı. Aysal, isimlerini yazmamak kaydıyla dile getirdiği için belirtmiyorum ama görüşmelerin devam ettiğini, olursa bu yaza doğru bunlardan en az biriyle distribütörlük anlaşmayı yapmayı beklediklerini dile getirdi.

Yeni süreç bu olsa gerek… Paralel ithalat, resmi distribütörlüklere kayıyor galiba.

 

Önceki İçerikLüküs hayat
Sonraki İçerikDizelle vites büyütecek
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz