Doğan Otomotiv hibrit oto ve scooter ile büyüyecek

Aydın Doğan! Otomotiv ve şehirlerarası insan taşımacılığı ile balayan Doğan Holding serüveninin kurucusu. Ford ve TOFAŞ bayilikleriyle gelişen Doğan Otomotiv, Türkiye’nin gündemine Milliyet gazetesini alarak ve daha sonra da Hürriyet gazetesinin patronu olarak girdi.

CNNTürk, KanalD gibi televizyon kanallarının kuruculuğunu ve yönetimini üstlendi. Daha sonra medyadan çıkmak zorunda kaldı. Politika, Doğan’ı küçülmeye zorladı. Doğan da kökenlerine dönmeyi kararlaştırdı.

Henüz basından tam çıkmadan Suzuki Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Doğan Grubu, daha sonra otomotivdeki faaliyetlerini motosiklet ile genişletmeye yöneldi. Bu arada bir yandan da Aytemiz Petrol ile ortaklığını geliştirdi. Doğan Otomotiv yeni büyüme planlarını hibrit Suzuki ve elektrikli MG satışı ile motosiklet atağı üzerine oturttu.

Aydın Doğan, yıllar sonra otomotive motosikleti de katarak, yeniden gaza basıyor. Suzuki’nin yanına MG eklendi!

2019 yılında otomotiv faaliyetlerinin yönetimini re-organize eden ve işin başına Borusan’dan Kağan Dağtekin’i getiren holding; pandemi yılında yeni markaların Türkiye temsilciliği ile yoluna devam ediyor.

2021 yılına da hızlı başlayan Doğan Trend, DNA’sında var olan otomotiv hatırladı ve adeta 1970’lere geri dönüş başlattı. 2020 yılının son haftasında İspanyol Silence elektrikli scooter markasının temsilciliğini üstlendiğini duyuran Doğan Trend Otomotiv, 2021 yılının ilk gününde de 100 yıllık İngiliz MG otomobillerinin Türkiye distribütörlüğünü imzaladıklarını açıkladı.

Suzuki markasıyla hibrit modeller sunmaya başlayan şirket, bir kaç yıl içinde sadece hibrit ve elektrikli araç satan bir temsilciliğe dönüşecek.

Bu nedenle 2021 yılı içerisinde Suzuki Vitara Hibrit, S-Cross Hibrit modellerini, Swift Hybrid modelinin yanına ekleyecek. Yine Suzuki B-SUV Ignis Hybrid modeli de Türkiye yollarına çıkmak için son dönemece girdi.

Suzuki İgnis Hybrid, küçük SUV segmentinde şans arayacak!

Doğan Trend büyüme planları:

Doğan Trend yılda 20 bin araç satma hedefini önüne koyduğunu 1 Ocak 2021 itibariyle açıkladı. Açıklamayı Doğan Holding Otomotiv Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi, Murahhas Azası ve CEO’su Kağan Dağtekin zoom toplantısı ile yaptı.

Doğan Otomotiv şemsiyesi altındaki markalar şöyle sıralanıyor:

 • Suzuki Otomobil,
 • Suzuki Motosiklet,
 • Suzuki Marine,
 • Vespa,
 • Piaggio,
 • Moto Guzzi,
 • Aprilia,
 • Kymco,
 • Silence,
 • MG,
 • Gita (robot şirketi),
 • Wallbox (Elektrikli araç şarj sistemi).

Grup ayrıca ikinci el Suzuki, ikinci el SUV ve ikinci el scooter alım satımı için üç ayrı internet sitesini de yayına hazırladı.

2021 itibariyle Doğan Trend Otomotiv çatısı altındaki markalar 11’e yükseldi!

Doğan Trend Otomotivde hedef yüzde 60 büyüme

Genişleyen otomobil ve motosiklet ağlarının hedefleriyle ilgili bilgiler de aktaran Kağan Dağtekin, şunları söyledi:

“Pandemi nedeniyle oldukça zor geçen 2020 yılını hizmet verdiğimiz otomobil, motosiklet ve deniz motorları alanlarında büyümeyle kapattık. Otomobil satışlarında Suzuki markamızla 2019 yılına göre adet bazında yüzde 25’in üzerinde büyüdük. 2020 yılında yaklaşık 3 bin adetlik satış gerçekleştirdik.

2021 yılında Suzuki ailesine katılacak yeni modeller ve MG markasıyla birlikte 6 bin adedin üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Motosiklette ise yine 2020 bizler için iyi geçti. Ciro anlamında bir önceki yıla göre yüzde 35 büyüme kaydettik. Özellikle, Vespa’nın Türkiye satışları tarihi rekor kırdı; 1.000 adedin üzerine çıktı.

2021’de motosiklet tarafında KYMCO ve Silence’ın da etkisiyle ciro anlamında yüzde 274 büyüme öngörüyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz