Doğan Trend MG’nin dünyadaki en iyi distribütörü seçildi

Yüzyıllık otomotiv markası MG, 2023 yılı en iyi distribütörünü duyurdu. MG Türkiye distribütörü Doğan Trend MG, dünyadaki en iyi MG (Morris Garages) distribütörü ödülünü kazandı. Londra’daki 2023 MG Global Bayi ve Distribütör Konferansı’nda, Doğan Trend Otomotiv’in temsil ettiği MG Türkiye, “Yılın En İyi Distribütörü” seçildi.

MG Türkiye, Doğan Holding ile ülkemizdeki ilk araç satışına nisan 2021 tarihinde başlamıştı. Doğan Trend CEO’su Kağan Dağtekin, “böyle bir ödülün MG üreticisi SAIC‘in Avrupa için üretim üssü belirleme sürecine denk gelmesi kıymetli oldu” değerlendirmesi yaptı.

MG Türkiye yıl sonu hedefini 15 bine yükseltti

MG Türkiye ile önemli çıkış yakalayan Doğan Trend Otomotiv’in başarısı global dünyaya da yansıdı. Doğan Trend Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal da konuyla ilgi bir değerlendirme yaptı. Soysal açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“İlk yıl 468 adet satış yaptık. 2022’de 1627 adete çıktık. 23023’de ise 5 bin adetlik hedefimiz vardı. Haziranda bunu 10 bine çıkarmıştık. Şimdi 15 bin adete yükselttik. 9 aylık satış adetimiz 7.500’ü aştı.”

2024’de bayi sayısı 34 olacak

MG Türkiye artan satışlarına paralel bayi ağını da genişletiyor. Halen 27 bayilik ile hizmet veriyor. 2024 yılında ise bayi sayısı 34’e yükselecek. Şirketin satış sonrası yatırımları da devam ediyor.

2024’de MG Cyberster gelecek

Tamamen elektrikli iki kişilik MG Cyberster modelinin, 2024’ün yazında Türkiye’de satışa çıkması planlanıyor. İki koltuklu bir roadster olan Cyberster, tamamen elektrikli güç aktarma sistemine sahip.

Cyberster’ın tasarımı; uzun kaputu, alçak burnu ve açılabilen tavanı, MG markasının roadster geçmişine gönderme yapıyor. Ayrıca özgün kanat tipi kapılar ve “Kammback” arka tasarım gibi çarpıcı özelliklere de sahip.

Doğan Trend MG Cyberster kanat tipi kapılar
MG Cyberster de kanat tipi kapılar olacak.
  • Tek motor olarak 231 kW ya da 250 kW’lık güç çıkışlarına ek olarak 150 kW+230 kW’lik çift elektrikli motorlarla üretilecek.
  • Versiyona bağlı arkadan itişli veya dört tekerlekten çekişli aktarma ile yollara çıkacak.
  • 0-100 km/s hızlanması versiyona göre 5.2 saniye ile 3.7 saniye arasında olacak.
  • MG Cyberster, 195 km/s ile 208 km/s arasında değişen, elektronik olarak sınırlandırılmış maksimum hızlara ulaşabilecek.
  • Menzili, 500 kilometrenin üzerinde olması söz konusu.
  • Aracın elektrikli katlanabilen tavanı yaklaşık 15 saniyede işlemini tamamlayabiliyor.
Doğan Trend markası MG Cyberster modelini getirecek
MG Cyberster, Türkiye’de 2024 yılı yazında satışa çıkacak şekilde planlanıyor.

 

MG hakkında

MG marka araçların 2023 yılı Avrupa satışlarının 250 bin adeti bulması bekleniyor. Markanın 2024 yılı küresel satış hedefi ise 1 milyon adetin üzerinde. Bu satışların 350 bin adete yakınının elektrikli araçlardan oluşması planlar arasında.

MG Electric küresel bazda 2023 yılı ilk 8 ayında yüzde 150 büyüdü. MG elektrikli araç satışları 46 bini buldu. MG 4 Electric modeli Türkiye’deki 1.3 milyon TL’den başlayan fiyatıyla da iddialı.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.