Renault’nun Türkiye’de motor ürettiğini biliyor musunuz?

Bir otomobilin en önemli parçalarından olan motorun dünya devi için yüzbinlerce adet olmak üzere Türkiye’de üretildiğini biliyor musunuz?

Türkiye’nin en büyük otomobil ve motor üreticisi Oyak Renault, 602 bin 421 motor üretti. Bu üretimle Türkiye’de en yüksek sayıda otomobil motoru üreten şirket olarak, zirveye oturdu.

Geçen yıl, yeni yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon tesisinin temelini atan Oyak Renault; motor üretiminde bir yılda gerçekleştirdiği en yüksek rakama ulaştı.

Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun; şirket üst yönetiminden yetkililer ve çalışanların katıldığı bir törenle yeni rekorlarını kutladı.

İlk 20 yılda ürettiği motor adedine 1 yılda ulaştı

Bursa’da üretilen motor ve mekanik aksamlar, Renault Nissan Uluslararası Lojistik Merkezi aracılığı ile Renault Grubu fabrikalarında kullanılmak üzere ihraç ediliyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 2018 yılında üretilen 602.421 adet motor adediyle; 1971’den bu yana ürettiği toplam motor rakamına ulaştı.

Renault Grubu, Oyak Renault fabrikalarını bir motor üretim üssü olarak konumlandırdı. Bursa tesisinde dizel ve benzinli olmak ürettiği 6 değişik motor tipi, Türkiye dışında Fransa, İspanya, Slovenya, Güney Afrika, Fas, Hindistan ve Romanya’da üretilen araçlarda kullanılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.