Dünya lastik devlerinin sıralaması belli oldu

Her ay otomobil şirketleri satış adetlerini birer birer açıklarken, lastik üreticileri sessiz ve derinden ilerlemeyi tercih ediyor. Hem ülkemizde hem de dünyada lastik devleri satışlarını sık sık açıklamayı tercih etmiyor. Ancak tabi ki her yılın sonunda lastik liginin kazananları ve kaybedenleri de ortaya çıkıyor.

2017 yılının ikinci yarısına geçtiğimiz şu günlerde 2016 yılının lastik karnesi açıklandı. İşte sonuçlar…

Türk şirketi Brisa, dünyanın en büyük lastik üreticileri listesinde kendine yer buldu. 2016 yılında yaşanan döviz ticareti sorunları, birçok lastik devinin satış rakamlarında gerilemeye neden oldu. Sonuç olarak küresel lastik pazarının değeri tahmini olarak yüzde 5.6 oranında gerileyerek 151 milyar dolara düştü.

Satış verilerini sır gibi saklayan lastik devlerinin 2016 sonuçları ortaya çıktı.

Lastik pazarında yaşanan düşüşten en fazla etkilenen şirketler tahmin edeceğiniz gibi Çinli markalar oldu. Bunda, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birkaç ülkenin Çin’e uyguladığı ithalat vergilerini artırması etkili.

Pazarlarda durum böyleyken biz biraz da markaların 2016 yılı faaliyetlerine yakından bakalım.

2016 yılının verilerine baktığımızda ilk sıralarda Bridgestone, Michelin, Goodyear, Continental ve Pirelli markalarının yer aldığını görüyoruz. Ancak bizim için dikkat çeken en önemli detay Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortaklığı olan Brisa’nın listede yer alması.

Dünya lastik liginde Brisa ise 561 milyon dolarlık satışıyla 37’inci sırada konumlanıyor. Bu arada Brisa’nın satışlarının 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 2 gerilediğini de hatırlatalım.

2016 satışlarında listesinin ilk sırasında Bridgestone’u görüyoruz. Yıl boyu satışları yüzde 14.8 oranında gerileyen Bridgestone toplamda 29 milyar 494 milyon dolarlık satışa imza attı. Bridgestone’un hemen arkasında ise satışları yüzde 1.4 gerileyen Michelin yer alıyor. Michelin yıl boyu toplam 22 milyar 241 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

Global satışların ilk beşlisi Bridgestone ve Michelin’den sonra şu şekilde sıralanıyor:

Yüzde 7.8 oranında gerilemeyle Goodyear, 15 milyar 158 milyon dolar,
Yüzde 3.4 oranında yükselişle Continental, 11 milyar 401 milyon dolar,
Yüzde 1.6 oranında yükselişle Pirelli, 6 milyar 380 milyon dolar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.