Almanlar yaptı yapacağını: Mercedes’ten yeni hiper otomobil : 1.6 litre 1000 hp

VW-Golf-GTI

Karayipleri yerle bir eden Irma kasırgası, Türkiye Almanya AB gerginliği, Cumhuriyet Davası gibi gündem maddelerinin yanı sıra bugün Avrupa’nın içinden otomobil geçen gösterilerinden biri kapılarını açıyor.

Özellikle Alman otomotiv devlerinin şov yaptığı fuar, bir gece öncesindeki toplantılarla açıldı.

Mercedes, F1 pilotu Lewis Hamilton ile yeni modellerinden birini tanıttı bile.

AMG Project One adındaki yeni otomobil sadece 1.6 litre hacimli benzinli motora eklenen 4 elektrikli motorla birlikte hibrit yeni model olarak kendini gösterdi. Tam 1000 beygir gücündeki hiper car sınıfındaki otomobilin saatte ulaşa cağı hız ise 350 km.

Mercedes’in F1 pistlerinde kazandığı deneyimlerden İngiltere’deki AMG tesislerinde üretilecek yeni model, 2019 yılında yollara inecek.

Sadece 275 adet üretilecek olan modelden Türkiye kontenjanına da 1 adet düşüyor.

Bu hiper otomobilin koleksiyonerlere teslimatı ise 2019-2020 yılları arasında gerçekleşecek.

Fiyatı üzerine hiç bir rakamın konuşulmadığı Hiper Car Mercedes AMG Project One, görüntüsü, gücü, performansı ile şimdiden öne çıkıyor.

67. Frankfurt Auto Show’da gösterilen yeni otomobil gerçekten büyüleyici.

 

İşte Mercedes’in zirve otomobili Project One; 1000 hp’yi 1.6 litrelik benzinli motorla kombine elektrikli motorlala sunuyor.

Mercedes’in tüm dünyadan davet ettiği gazetecilerin ilk kez gördüğü otomobil, büyük ilgi çekti.

Otomobilin rakipleri arasında Bugatti, Porsche 918 gibi özel modeller bulunuyor. Otomobilin 0-200 km hızlanması 6 saniyenin altında ki bu Bugatti Chiron modelinden daha süratli.

Bu hiper otomobili Alman şirketin İstanbul doğumlu CEO’su Dieter Zetsche, İngiliz Formula 1 şampiyonu Lewis Hamilton ile tanıttı.

 

 

Önceki İçerikDünya lastik devlerinin sıralaması belli oldu
Sonraki İçerikBozkurt: Hibrit çağı 25 yıl sürer
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz