Dünyanın en uzun otomobil konvoyları

Aman diyelim, yollarda bu konvoylara siz denk gelmeyin. Gerçi bizim Türkiye yollarında bu kadar uzun konvoy oluşturup, rekor kıran olmamış. Bunlar trafiği daha az yerlerde kırılan rekorlar. Bizdeki rekorlar ise daha çok düğün konvoylarından geliyor…  İşte katılımcı sayıları ile rekorlar kitabına giren otomobil konvoyları; Konvoyun en başında 1930’lu yılların radikal tasarımlı markalarının Amerika’nın Indiana şehrinde gerçekleştirdiği rekor geliyor.
31 Ağustos 2002 yılında 485 klasik araç konvoy oluşturdu. İzmir Key Otomobil müzesinde de konvoyda yer alan klasik aracın bir örneğini görebilirsiniz. 
Fiat 500 Club İtaly kulübü Fiat 500 kullanıcılarını bir araya getirdi.

9 Temmuz 2006 yılında yapılan organizasyonda tam 500 adet Fiat 500 otomobil birlikte rekorlar kitabına girdi.

Bir diğer rekor ise Land Rover’dan geldi. İngiliz markası rekoru Portekiz’de kırdı.

Yüzlerce Land Rover Gouweia şehrinde bir araya geldi. Land Rover kulübü LandMania tarafından yapılan organizasyonda 516 Land Rover kullanıldı.

Rusya’da yapılan Subaru kullanıcıları buluşmasında kırılan rekorda 549 adet Subaru marka otomobil sıradışı bir görüntü sergiledi.

Subafest organizasyonu için otomobil sahipleri Moscow Raceway yarış pistinde 15 ağustos 2015 tarihinde bir araya geldiler.

12 Eylül 2010 yılında Polonya’nın Katowice şehrinde bir araya gelen Volvo kullanıcıları da listenin en üst sıralarında bulunuyor.
Kutlamalar için bir araya gelen Volvo sahipleri Almanya, Slovakya ve Norveç gibi ülkelerden bu konvoya dahil oldu. Katowice ve Chorzow şehirlerini geçen 570 adet Volvo otomobil kullanıcısı dünyanın en uzun Volvo konvoyu rekorunu kırdılar.

Konvoy rekorlarında bir kez daha Subaru markası karşımıza çıkıyor. 1100 otomobil bir araya gelerek kırılan dünya rekoru Subarunun rallilerde tanınmasını sağlayan efsane ralli pilotu Colin McRae anısına yapıldı.

Subaru ve McRae hayranları 1100 adet Subaru ile birlikte 30 km uzunluğunda konvoy oluşturup 300 mil boyunca birlikte yol aldılar.
1086 adet araç ile Colin McRae’in adı ve soyadı yola resmedildi. Colin McRae, 15 Eylül 2007 yılında kendi kullandığı helikopter ile yaptığı kaza sonucu 5 yaşındaki oğlu Johnny McRae ile birlikte hayatını kaybetmişti.

London ve Surrey Mini kulüblerinin bir araya gelerek yaptıkları organizasyonda 1450 adet Mini bir araya geldiler.

Hollanda gibi başka ülkelerden konvoya dahil olmak için gelen Mini’ler 3 km uzunluğunda bir konvoy oluşturdu. 17 Mayıs 2009 yılında yapılan bu buluşma rekorlar kitabına girdi.

 

En uzun konvoy Almanların spor otomobil markası Porsche tarafından Dinslaken şehrinde gerçekleştirildi.

1 mayıs 2008 yılında yapılan organizasyonda tamı tamına 2 bin 325 Porsche otomobil efsane bir görüntüye imza attı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.