Efsane geri dönüyor: 150 hp’lik Suzuki Katana 2019’da Türkiye’de

Suzuki, yeni motosikleti Katana ile savaşa hazırlanıyor. 1980’li yıllarda arkasında geniş hayran kitlesi bırakan Japon Kılıcı anlamındaki Katana geri dönüyor.

Motosiklet dünyasının en tecrübeli markalarından Suzuki, street tarzı motosiklet segmentindeki yeni oyuncusuna Katana adını verdi ve üzerindeki örtüyü kaldırdı. Büyük bir özenle geliştirildiği belirtilen ve 1980’lerdeki efsanevi modelden esintiler taşıyan Katana, teknolojik özellikleri ve yüksek performans sunan 999 cc hacmindeki 150 HP güç üreten motoruyla asfalta çıkmaya hazırlanıyor.

Suzuki Katana’nın dijital kadranı, eski günler yerine modern teknolojiyi motosiklet kullanıcılarının önüne getiriyor.

Suzuki Katana, 2019 yılında ülkemiz yollarıyla buluşacak.

Motosiklet dünyasının öncü markalarından Suzuki, 1981 yılında tüm dünyayı kasıp
kavuran Katana modeline yeniden hayat veriyor. Street tarzı motosiklet sınıfında zamanında fırtınalar estiren Katana, yıllar içerisinde çok sayıda markanın birçok modeline de tasarım manasında esin kaynağı olmayı başardı.

Konsept hali 2017 EICMA’da gösterilmişti. Seri üretim konseptten uzağa düşmedi.

Katana ilk kez geçtiğimiz yıl Milano’da yapılan Avrupa’nın en önemli motosiklet fuarı EICMA’da gösterilmişti. Podyuma çıkanca dünya çapında tüm motosiklet tutkunlarının kalp atışlarını hızlandıran Katana 3 konsepti seri üretim Katana’nın temellerini inşa etmiş oldu.

Efsane yeniden canlanıyor

Yeni bir efsane yaratma amacıyla geliştirilen Katana, tasarım özellikleriyle retro modele
atıfta bulunurken, ileri teknoloji seviyesi, güvenlik özellikleri, yüksek güç ve verimliliğe
sahip motoru ve konforlu sürüş pozisyonu ile fark yaratıyor. Keskin burun tasarımıyla
gergin ve agresif bir görünüme sahip olan Katana, LED farları ve stop grubuyla da
modern bir görünüm sergiliyor.

Çok gelişmiş elektronik kontrol sistemiyle donatılan 999 cc hacmindeki su soğutmalı, 4
silindirli motor, Katana’da 150 HP güç üretiyor.

2005-2008 yılları arasında üretilen GSX- R100’de görev verilen motorun güncellenmiş versiyonu olan motorda, yeni bir gaz kelebeği kontrol sistemi kullanılmış. Bu sayede yüksek torkun daha geniş bir devir bandına yayılması hedeflenmiş.

Özel 4-2-1 egzoz manifoldu ile donatılan Katana’da kompakt, oldukça hafif ve bir o kadar rijit bir alüminyum şasiye görev veriliyor.

Güçlendirilmiş ultra hafif salıncaklara sahip olan motosiklette, 4 pistonlu Brembo fren kaliperleri ve Fujico fren diskleriyle frenleme performansına sahip.

Suzuki’nin efsanevi modelinde ayrıca modele özel geliştirilen Dunlop lastiklere, üç farklı sürüş moduna ve torkun optimum seviyede yere aktarılmasına olanak tanıyan sınırlı kaydırmalı debriyaj sistemine yer veriliyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.