EGM: Bariyer arkasında pusuya yatmış radarımız yok

Son dönemde artan trafik kontrolleri ve özellikle hız ayımına odaklanan trafik cezaları can yakmaya devam ediyor. Sürücüler yollarda radar peşine düşerken, sosyal medya asfaltında da pek çok görsel paylaşılıyor. Son paylaşılan görsellere EGM itiraz etti ve EL tipi radar kullanmıyoruz dedi.

Son olarak paylaşılan görsellerden birinde de adeta keskin nişancı pusucu bir resmi görevli, elindeki seyyar radar cihazıyla yoldan geçen araçların hızını ölçüyor.

Bir başka resimde ise üst geçide pusu kurmuş olan sivil görünümlü trafik görevlileri, ellerindeki radara benzer cihazla sanki trafikte hız sınırını ayanları belirliyor.

Bu tür görsellere karşı Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı.

EGM’ye göre el tipi radar kullanılmıyor.

Açıklamada EGM olarak ellerinde seyyar radar olmadığını belirten yetkililer, bunlara inanılmamasını tavsiye ediyorlar.

EGM’nin bildirgesinde, hız tespitine yönelik olarak çeşitli ülkelerin polis ekipleri tarafından kullanılmakta olan ‘hız tespit silahı’ olarak bilinen el tipi radar cihazlarının bugüne kadar Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde hiç yer almadığı ve personel tarafından da kullanılmadığı belirtildi.

EGM’den pusucu radar açıklaması

EGM tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “2015 yılında Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin yürütmüş oldukları bir proje çerçevesinde, trafikte seyreden araçların sürücü ve yolcuları üzerinde emniyet kemeri sayımı yaptıkları ve bu çalışma sırasında fotoğrafların çekilmiş olduğu anlaşılmıştır.

Kamuoyunu yanıltıcı ve vatandaşlarımızın trafikteki güvenliğini sağlamaya yönelik denetimlerin güvenirliğini zedelemeyi amaçlayan bu şekildeki olumsuz ve yalan haber ya da paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Türk Polis Teşkilatı olarak trafik denetimlerimiz, ülkemiz trafik güvenliğinin sağlanması ve can kayıplarının azaltılması amacına yönelik, belirlenen ve sürekli geri bildirimler doğrultusunda güncellenen planlamalarımıza göre kesintisiz devam edecektir.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.