Elektrik motorlu Qashqai fiyat farkı 129 bin TL

Nissan’ın 2007 yılında tanıtıp C-SUV sınıfının öncüsü olan Qashqai modeli geçen zaman içinde Avrupa’da 2 milyona yakın müşteriye ulaştı. Türkiye pazarında da halen yollarda en çok görebileceğimiz SUV modeli olan Qashqai; kaybolan itibarını yılbaşında yola çıkan ikinci nesille yeniden kazanmayı hedefliyor. Diğer yandan dizel motor yerine de geçmesi beklenen yeni e-POWER teknolojisi ile elektrifikasyona adım atıyor. Bu kapsamda e-POWER teknolojisine sahip Nissan X-Trail ve Qashqai 23 Kasım’dan itibaren satışa çıkıyor. Nissan Qashqai e-POWER 1.171.600 TL’den başlayan; X-Trail e-POWER e-4ORCE ise 1.674.400 TL’den başlayan fiyatlara sahip. Qashqai’de 1.3 motorlu model ile yeni e-power arasında fiyat farkı DesignPack versiyonda 129,4 bin TL.

Daha duyarlı, daha verimli ve sessiz bir sürüş için elektrikli güç aktarma sistemi oluşturan e-POWER; dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan elektrikli sürüş deneyimi sunuyor. Bu sayede Qashqai modelinde 1.5 litrelik 3 silindirli motordan 190 HP güç elde ediliyor. 1.3 litrelik mild hybrid modele göre 44 HP daha fazla güç sağlanırken yakıt tüketimi 100 km’de ortalama 1 litre azaltılarak 5.4 litreye ulaşılabiliyor. CO2 değerleri de 145-150’den 122 g/km düzeyine indiriliyor. Hızlanma değeri de yine 7.9 sn’ye taşınıyor.

Nissan e-power sistemini rakiplerinden ayıran en önemli nokta; elektrik motorunun tekerlekler için tek güç kaynağı olması ve dolayısıyla sürücünün taleplerine anlık ve doğrusal tepki göstermesi olarak ifade edilebilir. Bu sayede e-POWER, sürücülerin geleneksel otomobillerde karşılaştıkları eksiklikleri ortadan kaldırarak; dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan daha zahmetsiz, dinamik bir sürüş deneyimi sunuyor.

Sürüş süresinin %70’inin şehir içinde geçirildiğini düşünerek Nissan; “e-Pedal” olarak adlandırdığı yeni bir sürüş deneyimi geliştirdi. e-Pedal, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve yavaşlayabilmesine olanak tanıyor. Yeni Nissan Qashqai e-POWER ve Nissan X-Trail e-POWER’da yer alan bu donanım; sürücünün ayağını gaz ve fren arasında sık sık hareket ettirdiği dur-kalk şehir içi sürüşün tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlandı.

Sistem önce orta konsoldaki düğme ile etkinleştiriliyor ve devreye girdiğinde gaz pedalı her zamanki gibi hızlanmayı sağlıyor. Gaz pedalının bırakılmasından sonra, e-Pedal fren lambalarını yakmaya yetecek kadar; 0,2 g kuvvet ile frenliyor ve tam durma yerine yakın “oldukça yavaş” bir hıza indiriyor.

Benzersiz e-POWER teknolojisine sahipNissan Qashqaie-POWER; değişken sıkıştırma oranlı 1.5 litrelik, 4X2, üç silindirli turbo şarjlı 156 hp benzinli motora sahip. e-POWER, jeneratör ünitesi; invertör ve 140 kW güç üreten elektrik motoru ile tamamlanan yüksek çıkışlı bir bataryadan oluşuyor. Jeneratör ünitesinde bulunan benzinli motor, sürüş senaryosuna göre invertör aracılığıyla yüksek voltaj bataryasına; elektrik motoruna veya aynı anda her ikisine de enerji üretiyor. 

Nissan X-Trail, elektrikli dörtçeker, 7 koltuklu SUV

2001’de piyasaya sürülmesinin ardından bugüne kadar 7 milyon adede yakın satılan Nissan X-Trail dünyanın en popüler aile araçlarından biri. Nissan X-Trail, sezgisel teknolojisi ile SUV stiline ek olarak esnek kullanım ve dört tekerlekten çekiş; özelliklerine sahip gelişmiş bir güç aktarma organına sahip. Yeni X-Trail, hem beş hem de yedi koltuklu konfigürasyon seçenekleri sunuyor. X-Trail, yeni Alliance CMF-C platformunda üretiliyor.

Önceki üç nesil X-Trail modellerinin merkezinde, sertliği ve sağlamlığı ile güven veren kendine özgü stili yer alıyordu. Yeni X-Trail’in iç ve dış tasarımı, aracın çok yönlü ve maceracı ruhunu sürdürüyor. Yeni X-Trail, Nissan’ın Avrupa ürün gamındaki, yenilikçi e‑POWER sürüş sistemi ile donatılan ikinci modeli olacak. Yeni X-Trail’in e-POWER sistemi; yüksek çıkışlı bir batarya, jeneratör ünitesi, invertör ve 150 kW ön elektrik motoru ile entegre güç aktarma sisteminden oluşuyor. Tekerleklere giden gücün yalnızca elektrik motorundan geldiği bu benzersiz güç aktarma sistemi, gaz pedalının anında ve basıldığı oranda tepki vermesini sağlıyor.

e-4ORCE yeni nesil elektrikli dörtçeker sistemi

Nissan’ın elektrikli güç aktarma organları ile çalışmak üzere tasarlanmış yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi; Avrupa’da lanse edilen Yeni X-Trail ile tanıtıldı. Nissan’ın en gelişmiş dört çeker teknolojisi e-4ORCE, her koşulda güvenli çekiş ve hızlanma sunuyor. İki ayrı elektrik motoru toplamda 157 kW (213 PS) güç üretiyor. Böylece X-Trail 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniyede tamamlıyor. Güçlü çift e-motor sisteminin mekanik bir dört çeker sisteme kıyasla arka tork tepkisi 10.000 kat daha hızlı.

e-4ORCE, güç çıkışını ve frenleme performansını her bir tekerlek için özel olarak yöneterek bu sayede yumuşaklık ve dengeyi koruyor; sürüş stilini veya girdisini değiştirmeye asla gerek olmadan neredeyse her türlü yol yüzeyinde ana hatta kalarak sürücünün daha güvende hissetmesini sağlıyor. Örneğin, karla kaplı yollarda viraj alırken araç; ultra yüksek hassasiyetli motor, tork dağılımı ve fren kontrolü sayesinde sürücünün kalmak istediği hatta kalabiliyor. Bu kadar çeşitli yol yüzeylerinin üstesinden gelmenin verdiği güvenle; sürüş daha keyifli hale geliyor ve sürücü farklı sürüş senaryolarında dahi kendini güvende hissediyor.

Yeni X-Trail’de 120 kW (163PS) ve 300 Nm tork üreten; tekerleklere gücü Xtronic kademeli sürekli değişken CVT şanzıman ile aktarılacak olan versiyon; sadece iki tekerlekten çekişli modeli ile piyasaya sürülecek. Rahat sürüş ve hafif hızlanmanın olduğu sürüşlerde motor, optimize edilmiş yakıt verimliliği için yüksek sıkıştırma oranına geçerken; daha fazla performansa ihtiyaç duyulan durumlarda düşük sıkıştırma oranları kullanılıyor. Güç aktarma sistemi ayrıca, 12V hafif hibrit teknolojisi ile donatıldı. Sistem, hem yakıt ekonomisi sağlayan hem de CO2 çıkışını azaltan tork desteği; uzatılmış rölantide durma, hızlı yeniden başlatma ve boşta durma özelliklerine sahip.

Yavaşlarken, rejenerasyon yoluyla enerji geri kazanılıyor ve lityum-iyon pilde depolanıyor. Bu yüklü enerji, daha sonra kırmızı ışıkta bekleme gibi motorun durdurduğu durumlarda aracın sistemlerini çalıştırmak için kullanılıyor. Ayrıca hızlanma sırasında yaklaşık 6 Nm’lik bir tork artışı sağlanıyor.

Qashqai e-POWER Liste Fiyatları:

e-POWER Design Pack 1.171.600 TL
e-POWER Skypack 1.199.900 TL
e-POWER Platinum Premium 1.356.400 TL

X-Trail Liste Fiyatları:

MILD HYBRID  
1.5L VC-Turbo MHEV Skypack 1.299.900 TL
1.5L VC-Turbo MHEV Platinum Premium 1.449.900 TL
e-4ORCE  
e-4ORCE Skypack 4×4 1.674.400 TL
e-4ORCE Platinum Premium 4×4 1.824.400 TL
e-4ORCE Platinum Premium 7 koltuklu 4×4 1.849.900 TL

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.