Mercedes EQ satışları 100 bine yaklaştı, EQ SUV’lar yolda

Lüks otomobil devi, yönünü tamamen elektrikliye çevirdi. 2021 yılında dünya çapında 35 bin olan EQ ürün gamı satışlarını; 2022 ilk 10 ayında 85 bin adete çıkaran Mercedes Benz; EQC, EQS, EQE, EQA ve EQB modellerinin yanına 2 yeni elektrikli SUV eklemeye hazırlanıyor.

Elektrikli ve otonom araç çağının giderek ağırlık kazandığı günümüzde, devlerin yönü de bu yola girdi. Milyarlarca dolarlık yatırımların havda uçuştuğu bu alanda, en önemli adımlardan bir kısmı da Mercedes’ten geliyor. Türkiye’ye de bu eğilimi yansıtan marka, Antakya’da, Mercedes-EQ ailesinin 5 üyesi; EQC, EQS, EQE, EQA ve EQB ile test sürüşleri gerçekleştirdi.

Türkiye’nin en uzun sahili Samandağ kıyılarını da EQ ailesi ziyaret etti.

10 yılda tamamen elektrikli marka olacak

Mercedes, sürdürülebilir bir süreç için yatırımlarını yaparken, hedefini de önümüzdeki 10 yıl içerisinde mümkün olan tüm pazarlarda tamamen elektrikli marka olmak şeklinde belirledi. Türkiye’de de satışlarının yüzde 8’ini elektrikli araçlardan elde etmeye başlayan marka, 2025 yılında satışlarının yüzde 25’ini EQ serisi ile yapmayı planlıyor.

Markanın 2022 Kasım ayı itibariyle 5 olan elektrikli model serisi 2023 yılında EQS SUV ve EQE SUV modelleriyle genişleyecek. EQS üç sıra koltuk ile gelecek. EQE SUV isse 672 km menzille.

En geniş elektrikli araç ürün gamı sunan Mercedes, bu araçları 2000 yılından itibaren Türkiye’de de satışa çıkardı. Bu konuda esas atağını 2022 yılı içerisinde yaptı. Gelin Mercedes’in mevcut elektrikli araç ürün gamındaki modelleri en tipik bazı özellikleri ile bir hatırlayalım.

Mercedes-EQ’nun Türkiye’deki ilk modeli: EQC:

2020 sonlarında yola çıkan EQC, Mercedes-EQ marka Türkiye’de satışa sunulan tamamen elektrikli ilk model. Geri dönüştürülmüş plastik gibi kaynakları koruyan malzemelerin ve yenilenebilir hammaddelerin araçlardaki kullanımı sürekli olarak geliştiriliyor. Bu anlamda ilk, EQC için geliştirilen yüksek kaliteli koltuk döşemesi “Response”; yüzde 100 geri dönüştürülmüş PET şişelerden oluşuyor. Ayrıca stepne yuvası kaplamasında veya motor odası altındaki kaplamalarda da geri dönüştürülmüş plastikler kullanılıyor.

EQS: Elektrikli de Mercedes lüksü

Markanın lüks sınıftaki tamamen elektrikli ilk sedan otomobili EQS, Türkiye’de bu yıl satışa çıktı. Hızlı şarj istasyonlarında sadece 31 dakikada yüzde 80’e kadar şarj olabilen EQS; tam şarj ile azami 649 km menzil sunabiliyor. EQS’in iç tasarımında, mikrofiberin yanı sıra yüzde 100’e varan oranda geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilmiş çeşitli yüksek kaliteli kumaşlar kullanılıyor. EQS’deki zemin kaplamaları, geri dönüştürülmüş halılardan ve balık ağlarından elde edilen naylon ipliklerin bir araya getirilmesiyle üretiliyor. Geleneksel plastikleri yenilenebilir ham malzemelerle değiştirmek için doğal liflerin ve tekstillerin kullanımına odaklanan Mercedes-Benz’in EQS üretiminde kullandığı kaynak tasarrufu sağlayan malzemeler toplamda 80 kilogramı buluyor. EQS’in üretimi karbon nötr şekilde Sindelfingen’deki Factory 56’da gerçekleşiyor.

EQE: 32 dakikada şarj oluyor

Menzili 554 km’ye kadar çıkabilen EQE, hızlı şarj istasyonlarında 32 dakikada şarj olabiliyor. EQE’nin ana karakteristik özelliği olan Tek-Yay (One-Bow) tasarımı; arkadan öne kadar tek bir çizgiyi takip ederek; Coupé benzeri bir silüet oluşturuyor. Ön tarafta üç boyutlu Mercedes-Benz yıldızı işlemeli radyatör paneli ile kavuşan bu çizgi; aracın görünümüne bütünlük kazandırıyor. EQE elektrikli araçların üretiminde evsel atıklardan elde edilen plastik ikame malzemesi UBQ™ ile yapılan kablo kanalları kullanımı planlanıyor.

EQA: Mercedes-EQ markasının ilerici lüks yaklaşımını yansıtıyor

EQA, tamamen elektrikli Mercedes-EQ dünyasına yeni giriş seviyesini oluşturuyor. Elektrikli tasarım estetiği, Mercedes-EQ markasının ilerici lüks yaklaşımını yansıtıyor. Sürüş destek sistemleri; örneğin Araçtan Çıkış Kör Nokta Yardımcısı, DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı, navigasyon gibi donanımlar sürücüyü birçok konuda destekliyor. Ayrıca, ENERGIZING Comfort ve MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) gibi farklı Mercedes-Benz özellikleri de sunuluyor.

EQB: Kompakt elektrikli otomobiller arasında özel konumda

Büyük bir çekirdek aile veya küçük bir geniş aile için, yedi koltuklu EQB, ailelerin farklı gereksinimlerini karşılıyor ve farklı taşıma ihtiyaçlarına da çözüm sunuyor. Bu özellik ile kompakt elektrikli otomobiller arasında özel bir konuma yerleşiyor. Üçüncü sıradaki iki koltuk, 1,65 metreye kadar olan yolcular tarafından kullanılabiliyor. Ayrıca bu koltuklara çocuk oto-koltuğu da takılabiliyor. EQB, EQA’dan sonra Mercedes-EQ ürün gamının tamamen elektrikli ikinci kompakt otomobili. Güçlü ve verimli elektrikli güç-aktarma sistemi, akıllı enerji geri-kazanım özelliği ve Elektrikli Zekâ teknolojisine dayalı Navigasyon gibi özellikler EQA ile olan ortak özelliklerden birkaçı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.