Elektrikli Audi’ler köklü modellerin ismini alıyor

Audi, elektrikli ve içten yanmalı motorlu modeller arasındaki ayrımı daha net hale getirmek için yeni bir isim yapılanması planlıyor.

Audi ürün gamına giderek daha fazla elektrikli model katılıyor. Sırada, Münih’teki son IAA’da kendini gösteren Q6 e-tron var. İçten yanmalı araçlar önce fabrikadaki yerlerini elektrikli araçlara bıraktılar, şimdi de isimlerini devrediyorlar. Alman otomobil üreticisi, elektrikli modellere çift sayılı isim verirken, kaputunun altında içten yanmalı motor bulunanları tek sayı ile ayırt edecek.

Örneğin yeni elektrikli A6 E-tron, 2024’ten itibaren yeni A6 olacak. Doğuşundan itibaren içten yanmalı olan mevcut A6 modeli ise güncellendiğinde A7 adını alacak.

Yeni stratejiyi Autocar’a açıklayan Audi teknoloji patronu Oliver Hoffmann, tek-çift isim farklılaştırmasının, gelecekteki her bir Audi modeline neyin güç verdiğini açıklığa kavuşturmaya yardımcı olmanın en kolay yolu olduğunu söyledi. Hoffman ayrıca sözlerine şunları ekledi:

“Bu daha anlaşılır bir yapıya sahip olmakla ilgili. Q5’e sahibiz ve farklı farklı Q5 ICE (içten yanmalı) ve Q5 e-tron olduğunu söyleyebilirdik, ancak model yelpazemiz için net bir stratejiye karar verdik. A6 iyi bir örnek, A6 bizim çekirdek segmentimizde yer alan bir otomobil ve isim stratejimizi yakında çıkacak olan A6 E-tron ile göstereceğiz. Gelecek tamamen elektrikli, bu nedenle tamamen elektrikli araçlarımızı çift sayı ile adlandırmaya karar verdik.”

Hoffmann, bu yeni sistemin Audi‘nin 2009’dan bu yana elektrikli otomobiller için kullandığı “E-tron” ekini bırakabileceği anlamına gelip gelmediği sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“A6 ismi, gelecekte tamamen elektrikli araç olarak netleşecek. A6 E-tron olacak, tıpkı Q6 E-tron gibi, ama birisi ‘bu Q6 ya da A6’ derse, onun elektrikli araç olduğunu bileceksiniz. E-tron rozetini ya da ICE rozetini görmek zorunda değilsiniz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.