Dörtte biri geri dönüşümlü üretilen elektrikli BMW i3 200 bini geride bıraktı

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

İlk ve tamamen elektrikli premium kompakt model BMW i3, 200 bin adetlik seri üretim rakamına ulaştı. Sürdürülebilir mobilite alanında marka adına önemli bir rol üstlenen BMW i3’ün 200 bininci modeli, Fluid Black metalik rengiyle banttan indi.

Elektrikli ve hibrit araçlarını Leipzig fabrikasında üreten markanın karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) yapılmış ilk otomobili olan BMW i3; dış yüzeyinin boyanması aşamasında, geleneksel işlemlere kıyasla yüzde 75 daha az enerji ve yüzde 70 daha az su kullanıyor. Geleneksel bir kataforez boyahane bulunmuyor. BMW i3’ün termoplastik dış parçaları için kullanılan malzemelerin yüzde 25’i ya geri dönüştürülen ya da yenilenebilir malzemelerden üretiliyor.

i3’ün iç mekanında da yüksek oranda yenilenebilir hammadde ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanılıyor. Üretiminde kullanılan enerji fabrika arazisindeki rüzgar türbinleriyle sağlanırken, tüm üretim süreci çevreye en az etki edecek şekilde sağlanıyor.

Geliştirilen bataryalar ile i3’ün menzili de yenilendi

Elektrikli mobilite alanında BMW’nin ilerlemesini önemli ölçüde hızlandıran elektrikli BMW i3; 22,6’dan 42,2 kWh’ye yükseltilen yeni bataryası ile 285 ile 310 kilometre arası menzile ulaşabiliyor. BMW, i3 ile edinilen bilgi birikimine dayanarak, sürüş, güç elektroniği ve şarj teknolojisi alanlarında çok sayıda yenilikçi çözüm oluşturmaya devam ediyor.

Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi artık seri üretime hazır, markanın teknoloji alanında amiral gemisi olan BMW iNEXT, 2021’den itibaren üretilmeye başlanacak.

Elektrikli BMW i3 maliyeti yüzde 20 daha düşük

Alman Otomobil Kulübü’nün (ADAC) 2019 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, tamamen elektrikli otomobiller yalnızca ekolojik değil, ekonomik avantajlar da sağlıyor.

Hesaplamalara göre, bir BMW i3’ün toplam maliyeti, motor performansı ve donanımı açısından karşılaştırılabilir içten yanmalı motora sahip bir BMW modelinden ortalama olarak yaklaşık yüzde 20 daha düşük. Ülkemizde bu oran elektrikli otomobillerin sahip olduğu vergi avantajları ile daha da yüksek seviyelere çıksa da henüz yeterli değil.

Önceki İçerikEn değerli 10 marka 2020 listesinde 2 otomotiv şirketi
Sonraki İçerikOtomobiller önünü akıllı kamera ile görecek
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz