Dizel, benzin ve elektrikli araç maliyeti birbirine yaklaştı

Elektrikli araçların popülaritesi artmaya ve satışları hızla yükselmeye devam ediyor. Fransa’da satış adedi 10 binin üzerine çıkan elektrikli otomobiller, Avrupa’nın birçok ülkesinde de yollardaki yerini alıyor. Kompakt sınıftaki elektrikli araç modelleri, toplam maliyeti sayesinde dizel ve benzinlilerle rekabet etmeye başladı.

Yakıt, vergiler, sigorta ve bakım gibi maliyet kalemler de hesaba katılarak LeasePlan tarafından hazırlanan Araç Maliyet Endeksi raporlarına göre; geçtiğimiz yıllarda dizel, benzin ve elektrikli araçlar arasında görülen maliyet farklarının bu sene kapandığı gözlemlendi.

18 Avrupa ülkesinin küçük ve kompakt sınıflardaki bir araca toplam sahip olma maliyetlerinin detaylı analizini kapsayan endeks, Avrupa’daki elektrikli araçların artık her zamankinden daha uygun fiyatlı olduğunu verilerle birlikte ortaya koydu.

Raporda ayrıca, Türkiye’de bir araca sahip olmanın aylık maliyetine yer verildi ancak elektrikli araç maliyeti belirtilmedi. Türkiye’de benzinli aracın aylık maliyeti 4.809,16 TL olarak belirlenirken; dizel bir aracın aylık maliyetinin 5168,19 TL olması dikkat çeken sonuçlar arasında bulunuyor.

Norveç ve İtalya‘da elektrikli araç maliyeti, dizel ve benzinli araçlara kıyasla daha ekonomik olarak raporda yer aldı. En yüksek kullanım maliyetlerine sahip ülke ise İsviçre oldu.

Araştırmadaki benzinli veya dizel araçlarla ilgili bilgilere bakılırsa; Norveç ve İsviçre içten yanmalı araçlar açısından en pahalı ülkeler olarak sıralanıyor. Bunun aksine Norveç’teki elektrikli araçların fiyatları ise içten yanmalı araçlara göre oldukça düşük.

Araç Maliyet Endeksi’ne göre, Macaristan 537 Euro ile benzinli bir araca sahip olmanın en uygun olduğu ülkeyken; Yunanistan 534 Euro ile dizel araca sahip olma bakımından en uygun ülke olarak dikkatleri çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.