Citroen 2023’de Türkiye’de 5 bin elektrikli araç satacak

Türkiye’de satılan elektrikli araçların sayısı 12 bin adetleri geçti. Bunun 8 bin adete yakını 2022 yılında satıldı. Satışlar son aylarda ekonomik elektrikli araçların gelmesiyle artış eğilimine girdi. Henüz şarj soket sayılarının 4 bin adetlerde olduğu Türkiye yollarında alınacak çok mesafe var. Henüz tüketicilerin gözü elektrikli araçlardan (EA) korkuyor. Zaten satıcılar da EA’ların ikinci araç olabileceklerinden söz ediyor. Böylesine bir ortamda en cesur markalar arasına 2022 yılı sonlarında aniden Citroen de dahil oldu. Daha önce Ami adlı küçük modeli ile başlattığı çalışmalarını, C4 Elektrikli ile 900 bin liranın altındaki bir çıtaya çekti. Şimdi de Elektrikli C4 X ile üçüncü elektriklisini Türkiye yollarına çıkardı. Elektrikli araçlarını sadece online olarak satışa çıkaran marka, Türkiye’deki araç müşterilerinin elektrikli araçlara yönelik gözlerini korkutan konuların da üzerine gideceğini açıkladı.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Biz yeni girdik ama müşterinin gözünü korkutan kunalarda endişesi olmamamasını gösterelim istedik. Fiyatın erişilebilir yerde olacağını gösterdik. Şimdi bunu C4 X ile de yapıyoruz.”

Elektrikli Citroen’lerde yüzde 10’luk ÖTV hassasiyeti

Citroen Türkiye, yüzde 10 ÖTV dilimine giren iki elektrikli modele sahip: Elektrikli ë-C4 ve ë-C4 X. Bu iki otomobilin fiyatı da yüzde 10’luk ÖTV diliminin 1000 TL’lik sınırında.  Fiyatlardaki en ufak oynama 250 bin TL tutarında fiyat artışına neden olacak ÖTV dilimini yüzde 60’a çıkarabilir.

Citroen Türkiye Genel Müdürü Alkım, “Üst dilime geçmemek için ellerinden geleni yapacaklarını” söylüyor. Euro kurundaki bir artış bu sıçramada hassas nokta.

Elektrikli Citroen modelleri perakende müşterilere sadece online satılacak.

2023 yılı elektrikli Citroen satış hedefi:

Citroen Türkiye’de elektrikli araç satışlarını ikiye ayırıyor. Biri ë-C4 veya ë-C4 X, diğeri ise Ami. Citroen planında elektrikli araç satışları toplam satışların yüzde 10’u kadar hesaplanıyor. Bu da 50 bin adetlik 2023 satışlarının 5 bin adetinin elektrikli Citroen modellerinden olacağına işaret ediyor. Bunların 1000 adeti e-C4 X olacak. 3 bin adet Ami satışı ve 1000 adet tee-C4 satışı görünüyor.

Filoların elektrikli Citroen alımları haricinde tüm perakende satışları online olarak gerçekleşecek.

Pazar tahminlerden önce elektriklenebilir

Citroen Türkiye gEnel Müdürü Alkım’a göre Türkiye pazarı tahminlerden daha hızlı elektriklenecek. “Bize olan talep bunu gösteriyor. 2022 Ekim’de biz elektrikli ë-C4’ün fiyatını açıkladığımızda; 10 gün içerisinde 500 adet gibi bir talep geldi. Bana soracak olursanız 2 ayda 1000 adet satılır mı, satılır. Biz şimdi ë-C4 X için 1000 adedi yıllık söylüyoruz ama 2 ayda da bu adet satılabilir.”

Citroen C4 X fiyatı belli oldu
Citroen C4 X benzinli, dizel ve elektrikli motor seçenekleriye aynı anda satışa çıktı.

Online satılacak

Alkım, müşterinin rahatı için bu tür araçların satışını nasıl düzenlediklerini de şöyle aktardı: “ë-C4 ve ë-C4 X modellerini tamamen online üzerinden satacağız. Müşteri talebini geçecek, bayisini seçecek. Elektrikli satış niteliği 18 adet bayimizde var. Bayisini seçecek ve ödemesini de gerçekleştirebilecek. Müşteri gayet şeffaf bir şekilde hangi sırada olduğunu; ön ödemeyi yaptıktan sonra siparişinin ne zaman geleceği gibi bilgilere sahip olabilecek. Bizim müşteri merkezimizde bir tane danışmanımızı bu işe özel olarak ayırdık. Bütün bu hassas bilgileri müşterilerimizle paylaşacak. Müşteri aracıyla ilgili bilgi ve gelişmeleri takip edebilecek. Satın alma aşamasında konforu sağladık.

E- Citroen alana 1 yıllık şarj kartı veya wallbox hediye

Citroen Türkiye, kendilerinden elektrikli bir model alanların şarj istasyonu ve şarj ücreti kaygısını da ortadan kaldıracak hamleler planladı. Elektrikli ë-C4’te de olduğu gibi otomobil Wallbox ile beraber teslim ediliyor. Cihaz fiyata dahil, Eşarj firması ile bir anlaşma var. Eşarj firması daha sonra müşterinin evine bir kurulum keşfi yapıyor. Müşterinin dairesi, binası bu iş için “uygun mudur, değil midir” diye. Ücretsiz keşif ve kurulum yapılıyor. Bunu tercih eden müşterilere Wallbox veriliyor.

Evinde Wallbox olup, bu hizmeti istemeyen müşterilere ise kartla 1 yıllık elektrik tüketimini  tanımlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.