Elektrikli otomobil zirve savaşları başladı

Elektrikli otomobil sıkça gündem olmaya ve hayatımızda yer almaya devam ediyor. Tesla’nın sunduğu teknolojiler sayesinde olsa gerek elektrikli otomobil konusu açıldığı zaman çoğu kişinin aklına gelen ilk marka Elon Musk’ın oyuncağı oluyor. Bu konu açıldığında aklınıza sadece Tesla gelmeyecek; artık Porsche Taycan gibi çok küçümsenmemesi gereken bir rakibi var. (Taykan okunuyor)

Sportif ve günlük kullanımlara uygun Tesla Model 3 ve 2019 modeliyle Tesla’ya kafa tutmayı başaran Porsche Taycan Turbo’yu yakından tanıyalım. Porsche Taycan gerçekten de Tesla Model 3’e rakip olabilir mi?

Taycan Turbo, 850 Nm tork üretebilen 680 beygirlik iki elektrikli motora sahip 400 metreyi 11.1 saniyede geçebiliyor. Tesla Model 3 ise sürekli dört çeker sistemli iki elektrikli motora sahip.

Taycan Turbo’da da ön aks ve arka aks üzerinde olmak üzere iki elektrikli motor bulunuyor ve bu sayede dört çeker hale geliyor.

Tesla Model 3 ve Taycan Turbo, iki aracın da ulaşabildiği maksimum hız; 260 km/s. Son hız aynı olsa da Porsche yeni şanzıman sistemiyle ivmelenmesini daha iyi bir konuma getirmiş durumda.

Elektrikli otomobil için devrim olan, Porsche tarafından yapılan bir yenilik ise arka aksa monte edilen iki vitesli şanzıman. İlk vites, kalkış anında daha çabuk hızlanma sağlarken, ikinci vites yüksek verimlilik ve yüksek güç kaynağı sağlıyor.

Porsche, Taycan modelinde yuvarlak farlı genetiğinden uzaklaşmış bu uzaklaşmanın getirdiği hırçınlık teknik özelliklerde yerini buluyor. Taycan Turbo, 0-100 km/s hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlayabiliyor. Tesla Model 3’te ise bu 0-100 km/s’de sadece 3.4 saniye.

Taycan Turbo, 93.4 kWs’lik yüksek voltajlı lityum iyon bataryasıyla kullanıcılarına 380-450 kilometre arasında bir menzil sunarken, Tesla Model 3 ise kullanıcılarına 530 kilometre gibi bir rakamla biraz daha fazla menzil sunuyor.

Tesla’nın yaşadığı ısınma ve patlama gibi sorunlarının ardından Porsche, akıllıca bir hamleyle stator bobinleri fazlasıyla bakırla sarmalamış. Üretilen yeni bobinler, motorların çok daha soğuk çalışmasını sağlıyor. Soğuk sayesinde elektrik motorları daha stabil performans sağlıyor.

Tesla Model 3’ün elektrikli motoru 30 dakikalık süperşarj sonrası 270 kilometrelik bir menzil sunuyor. Turbo Taycan, 800 voltluk elektrikli motoru sayesinde 270 kW’a kadar şarj desteği sunuyor. Aracın yüzde 80’e yakınını şarj etmesi yaklaşık 22.5 dakika sürüyor. Bu da kullanıcılara 350 kilometreye yakın bir menzil sunuyor.

Şu an Tesla, kullanıcılarına şarj istasyonu ağlarıyla daha hızlı şarj imkanı sağlayabiliyor. Porsche, kısa bir süre içerisinde Amerika ve Avrupa’da 270 kW’lık istasyon sistemini hayata geçireceğini açıkladı. Standart şarj istasyonlarında şimdilik aracı 36 dakikada şarj edebiliyorsunuz.

Yepyeni teknolojileriyle Tesla’ya kafa tutan Porsche Taycan’ın 153 bin ve 200 bin dolar civarı fiyat aralığı olacağı belirtiliyor. Baş rakibi Tesla Model 3’ün satış fiyatı ise 35 bin dolar ile 60 bin dolar arasında.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.