Yeni dönemin başlangıcı; elektrikli yarış otomobili

Hyundai Motorsport, bir süre önce yarış dünyasına yepyeni bir elektrikli yarış otomobili kazandıracağını açıklamıştı. Yakın zamanlarda da bu modaya katılan marka Opel oldu.
Alman Otomobil üreticisi Opel, yarış otomobili Corsa-e’yi tanıtmaya hazırlanıyor. İki markanın da elektrikli yarış otomobilleri önümüzdeki ay Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak.

Otomotiv endüstrisindeki hidrojen yakıt hücreli, hibrit ve elektrikli otomobiller teknolojisine ek olarak motor sporları dünyasında da alternatif yakıtlara yönelen Hyundai ve Opel, yarış dünyasına ve marka kimliklerine yenilik kazandırıyorlar. Bu yeni projeler sayesinde, markaların yüksek performans deneyimleri çevreci otomobillere de aktarılacak. İki firmanın da getirdiği bu yeni solukla birlikte seri üretim yol modelleri de gelecekte daha hızlı ve performanslı olabilecek.

Hyundai Motorsport Takım Direktörü Andrea Adamo, “Alzenau’daki ekibimiz aylardır heyecan verici elektrikli bir araç üzerinde çalışıyor ve yakında bu emeklerin karşılığını alacağız. Bu proje, tamamen yeni bir bölüm ve motor sporları faaliyetlerimizin de doğal bir uzantısı. Hem yarışlarda hem de halka açık yollarda hızlı elektrikli otomobiller görmeye çok az kaldı” dedi.

Opel CEO’su Michael Lohscheller ise bu konu üzerine yaptığı değerlendirmede: “Corsa-e çok yönlü bir elektrikli otomobil. Günlük kullanım kadar motor sporları için de uygun özelliklere sahip. Bu özellikler teknik alt yapı olarak seri üretim otomobil kullanmamıza imkan tanıdı. Opel tutkunlarının ralli otomobilimizin performansına hayran kalacağından eminim” dedi.

Elektrikli yarış otomobili ve dünyanın ilk yarışı

Hyundai ve Opel, Frankfurt’ta elektrikli yarış otomobillerini tanıtmaya hazırlanıyor. Hyundai ve Opel, 12-22 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açacak olan IAA 2019 Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda bir ilke imza atacak.

Corsa-e Rally, aynı zamanda dünyanın elektrikli otomobillere özel ilk tek marka kupası ADAC Opel e-Ralli’de boy gösterecek. İlk ve tek marka kupası olan ADAC Opel e-Ralli yeni bir dönemin başlangıcı olabilir, elektrikli yarış otomobili üreten markaların sıklaşmasıyla birlikte modern bir yarış dönemine geçişe şahit olmamız mümkün.

Geçmiş dönemde ADAC Opel Ralli Kupası, 18 ülkeden yaklaşık 100 genç pilot için yarış dünyasına dahil olmasında önemli bir görev üstlenmişti. Opel, 2020/2021 ADAC Opel e-Ralli Kupası’yla da benzer bir görev sürdürmeyi hedefliyor.

Hyundai’den elektrikli yarış otomobili hakkında henüz detaylı bir bilgi gelmedi. Opel’in elektrikli yarış otomobili Corsa-e, müşteri yarışları için geliştirilen elektrikli ralli otomobili ilk hareket anından itibaren 136 HP (100 kW) güç ve 260 Nm tork üretiyor.

IAA 2019 Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkacak olan elektrikli Opel Corsa-e yarış otomobilinin teknik özelliklerinin tamamı şöyle;

Elektromotor: Senkron
Güç: 100 kW (136 HP)
Tork: 260 Nm
Batarya: Lityum-iyon, 50 kWh
Şanzıman: Önden çekiş ve torsen tipi diferansiyel
Süspansiyon: McPherson tipi ralli süspansiyonu
Jantlar: 7 x 17; ET20
Direksiyon: Elektrikli direksiyon
Frenler: 4 pistonlu fren kaliperi, hava kanallı 332×28 mm çapında ön diskler,
264×12 mm çapında arka diskler, arkada hidrolik ayarlı fren kuvveti,
enerji geri kazanım sistemi ve enerji geri kazanım sistemine uygun hidrolik el freni
Şasi: Hafif yapı komple gövde ve entegre güvenlik kafesi
Motor ve şanzıman için gövde altı koruması
Elektrikli yangın söndürme sistemi, kuru batarya (Motor bölümünde
standart), motor ve bagaj için pratik kilit mekanizması
Elektrikli sistemler: ESP, çekiş kontrol sistemi (TC) ve ABS devre dışı
Veri kaydeden motorsporları göstergesi
Yeni geliştirilen yüksek voltaj (HV) uyarı sistemi
İsteğe bağlı olarak: Yol bilgisayarı ve ilave aydınlatma
Boyutlar: Uzunluk: 4.060 mm
Genişlik: 1.770 mm (seri üretimden 5,0 mm daha geniş)
Yükseklik: 1.440 mm (seri üretimden 5,0 mm daha yüksek)
Dingil mesafesi: 2.540 mm (seri üretimden 2,0 mm daha uzun)

2020 Nissan Juke ortaya çıktı fiyatı ve ilk bilgileri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.