Elektrikli otomobilde kim önde? İşte en çok satan modeller

Dünya otomobil pazarı pandemi nedeniyle önemli bir kayıp yaşıyor. Sadece Avrupa’da daralma 6 ayda 3.3 milyon daha az otomobil satışına neden oldu. Elektrikli otomobil satışları da pandemi nedeniyle planların gerisinde kaldı ama beklendiği gibi projelerin iptali de gündeme gelmedi. Özellikle Avrupa ve Çin’de elektrikli otomobile olan ilgi devam ediyor.  Peki elektrikli otomobilde kim önde? Tesla, Nissan Leaf, Renault Zoe, Golf, e-tron, 208…

Elimizde henüz Haziran onaylı rakamlar yok. Mayıs ayında tam elektrikli otomobil satışlarında Avrupa’da ilk sırada Renault Zoe 3.679 adetle yer alırken; Golf ikinci, Model 3 ise üçüncü sırada bulunuyor. Bu rakamların pandeminin tam ortası olduğunu unutmayalım.

Avrupa’da elektrikliye geçiş modellerinde ise elektrikli otomobilde kim önde? derseniz, rakamlar biraz daha farklı; hybrid sınıfta ilk 3 model Toyota’dan geliyor; hem de Türkiye üretimi Corolla ve C-HR ile. RAC4 3. model. Yeni sahneye çıkan Puma 4. sırada.

Fişli yani fişe takılabilir hybrid sınıfta ise ilk sırada Ford Kuga yer alıyor. peşinde X3, Passat, X5, Outlander var.

Dünyada elektrikli satışları nasıl?

Haberimizde yer alan diğer veriler ise yılın ilk çeyrek sonuçlarında öne çıkan elektrikli modelleri ele alıyor. Buna göre dünyada 53 büyük pazarın toplamında ilk sırada elektrikli Tesla Model 3 77 bine yakın ilk çeyrek rakamlarıyla ilk sırada; onu Renault Zoe, Nissan Leaf, VW Golf, Audi e-tron, Hyundai Kona, Tesla Model X, Peugeot 208, Chevrolet Bolt ve Kia Niro izliyor.

Avrupa’da tam elektrikli otomobil satışları ilk çeyrekte 127.900 adede yükseldi. 23 Avrupa ülkesinden oluşan Avrupa elektrikli otomobil pazarında Zoe, Model 3 ile başabaş durumda. Zoe’nin neredeyse tüm satışları zaten sadece Avrupa’da gerçekleşiyor. Avrupa pazarında BMW i3 ve VW Up modellerinin de listeye dahil olduğunu görüyoruz.

2020 yılının ilk çeyreğinde Çin, Avrupa ve ABD pazarlarında büyük düşüşler var. Çin’de elektrikli otomobile olan talep ilk çeyrekte yüzde 55 düşüşle 81.800 adet de kalmıştı. Çin pazarında da Tesla ilk sırada yer alırken; peşi sıra gelen tüm modeller yerel…

ABD ve Kanada pazarında da Tesla Model 3 ilk sırada. asılnda ikinci sırada yer alan Chevrolet Bolt dışında ilk 4 modelin 3’ü Tesla!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.