Elektrikli SUV Volvo EX30 boyunu aşan özelliklerle geliyor

Volvo, 7 Haziran’da yapılması planlanan yeni elektrikli SUV EX30 modelinin tanıtımı için hazırlanıyor. Bu sırada ise küçük elektrikli SUV hakkında yavaş yavaş daha fazla bilgi veriyor.

Metropollerde, otomobil kapısının dikkatsizce açılması önemli oranda bisiklet kazalarına ve benzer tipte kazalara neden oluyor. Cycling UK’ın verilerine göre, sadece İngiltere’de her yıl ortalama 60 kişi otomobil kapısının çarpmasından dolayı hayatını kaybediyor veya ciddi bir şekilde yaralanıyor. Yeni Volvo EX30, bu tür kazaları azaltmak üzere özel kapı açma uyarı sistemiyle donatıldı.

Elektrikli SUV Volvo EX30 güvenlik odaklı olacak

Güvenlik, Volvo denilince akla ilk gelenlerden kavramlardan birisi. Volvo, EX30’un segmenti itibariyle rakiplerine yakın bir fiyatta üretilmesi amacıyla kendine has duruşundan feragat etmiyor. Volvo’nun bugüne dek ürettiği en kompakt SUV olan yeni EX30, markadan beklenen tüm güvenlik standartlarını üzerinde taşıyor.

  • Kapı açma uyarı sistemi, EX30’da bulunan önemli özellikler arasında yer alıyor. Sistem; bir bisikletli veya trafikteki herhangi bir araç yanından geçtiği esnada sürücüyü kapıyı açmak üzereyken görsel ve işitsel olarak uyarıyor.
  • Yeni otomatik kavşak fren özelliği; başka bir otomobilin beklenmedik şekilde aracın önüne geçmesi durumunda, aracı durduruyor. Böylelikle, olası bir çarpışmayı hafifletiyor veya önleyebiliyor.

Tavan ve güvenlik kafesi, A, B ve C sütunlarının güçlendirilmesi ve sürücü koltuğu iç yan hava yastığı ile güçlendirilen EX30’da sürücü performansının düştüğü anlarda güvenliği sağlayacak yeni gelişmiş sürücü uyarı sistemi de standart olarak sunuluyor. Otomobilin direksiyon simidindeki algılayıcının yanı sıra saniyede yaklaşık 13 kez göz ve yüz hareketlerini saptayan özel sensör de bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.