Toyota ve Honda güçlerini birleştiriyor

Toyota, karbon nötrlüğüne giden yol olarak hidrojen yanmalı motorları öne çıkarma çabasında Honda ve Suzuki gibi rakiplerinin desteğini kazandı.

Japonyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, 2021 yılından bu yana hidrojenli araçları karbon nötrlüğüne ulaşmanın bir yolu olarak konumlandırıyor. Sıfır emisyon hedefi için hidrojen yakan motorlar geliştiriyor, bunları yarış arabalarında kullanıyor. Ülkesindeki güçlü rakipleriyle de bir araya gelerek hidrojenli motorların gelişimindeki adımları hızlandırıyor.

Toyota Corolla sedan hidrojenli motoruyla pistlere çıkacak

toyota hidrojen motor

Toyota ve Honda hidrojenle çalışan araçlar için birlikte çalışacak

Honda CEO’su Toshihiro Mibe 2021 yılında hidrojenle çalışan motorların potansiyelini görmezden gelmişti. Honda’nın bu teknolojiyi incelediğini ancak otomobiller için uygulanabilir görmediğini söylemişti. Honda fikrini değiştiriyor gibi görünüyor.

Toyota tarafından savunulan temiz güç aktarım stratejisine yeni bir enerji katacak olan Honda, Suzuki, Kawasaki ve Yamaha yaptıkları ortak açıklamada; hidrojenli küçük mobilite ve motor teknolojisinin kısaltması olan HySE adında yeni bir araştırma birliği kuracaklarını duyurdu.

Honda ve Suzuki, mini arabalar, motosikletler, tekneler, dronlar ve daha fazlası için hidrojen yanmalı motorlar geliştirmek üzere Kawasaki ve Yamaha ile el ele verecek. Toyota ise daha büyük araçlarda kullanılmak üzere yaptığı araştırmalardan yararlanarak grubun yardımcı üyesi olarak hizmet verecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.