Elektrikli ve içten yanmalılara uygun lastik

2024 kışı biraz "sıcak" geçiyor. Sarıkamış'ta bile kar yok derecesinde. Kış lastiği testi yapmak, donmuş Çıldır Gölü'nün üzerinde akrobasi yapmak pek mümkün olamıyor.

Continental yeni kış lastiği TS870 P’yi tanıttı. Lastik sektörünün premium markası hem elektrikli hem de içten yanmalı araçlara uygun yeni kış lastiğini gösterdi. WinterContact™ TS 870P kış lastiğini, Kars’ın kış koşullarında denedik. Lansman için Sarıkamış’ta özel bir pist oluşturuldu. Continental’in 100 bayisi, 30’dan fazla basın mensubu ve Kazakistan’dan iş ortakları WinterContact TS 870P’yi bu pistte ilk defa denedi.

 Ödüllü selefi TS 860’a göre, buz üzerinde yüzde 5 daha kısa fren mesafesi ve kar üzerinde yüzde 5 daha iyi yol tutuş performansına sahip olan WinterContact™ TS 870, daha az yuvarlanma direnci sayesinde daha düşük yakıt tüketimi vaat ediyor.

4 tekere de kış lastiği takmak şart mı?

 

  • Yeni lastik, özel hidro oluklar ve yenilikçi sırt deseni sayesinde suyu daha hızlı tahliye edebiliyor.Böylelikle araç sürücüleri, ıslak zeminlerde bile güvenle frene basabiliyor.
  • Continental’in SnowCurve+ teknolojisi ise lastiğin sırtının sıkıştırılmış karla iç içe geçmesini sağlayarak, özellikle viraj alırken daha fazla yol tutuşu ve daha güçlü frenleme performansı sunuyor.
  • Kış aylarında sürücülerin işini kolaylaştırmak için geliştirilen WinterContact™ TS 870, karlı, buzlu ve ıslak yollarda sürücülere iyi bir kavrama deneyimi sunuyor.

Continental’in Türkiye pazar payı yüzde 15’e yaklaşacak

Continental Türkiye Genel Müdürü Ali Okan Tamer ve Pazarlama Müdürü Hüseyin İşbilir lastik pazarı ve kış lastiği ile ilgili bilgiler de verdiler.

Türkiye’de satılan lastiklerin yüzde 28’inin kar lastiği olduğunu belirten Tamer, “En hızlı büyüyen segment dört mevsim lastikleri. Continental olarak 2 haneli pazar payı hedefliyoruz. Bunun ortalarını yakalarız* diyerek, yüzde 15 pazar payı hedeflerini dile getirdi.

Türkiye’ye yönelik ucuz lastik ithalatının var olduğunu ama bunlara karşı yüzde 60’lık bir gümrük duvarı bulunduğunu hatırlatan Tamer, “Ucuz bir lastik ile premium bir lastik arasındaki fiyat farkı en fazla 4 yılda amorti oluyor” görüşünü dile getiriyor. Kış lastiği tercihlerinde ise ağırlıklı olarak premium lastiklerin tercih edildiği öne çıkıyor.

Continental Türkiye’de üretim yapacak mı?

Dünyada lastik arz fazlası söz konusu. Avrupa’da bazı lastik fabrikaları bu nedenle kapatılıyor. Böyle bir ortamda Continental’in üretime dönük bir yatırımı söz konusu değil. Global pazarlarda arz fazlası erimeden yeni üretim düşünülmüyor. Bu arada Continental, Bursa’da hava körükleri üreten bir tesise sahip.

Türkiye’de lastik pazarı çok dinamik bir görünüm arz ediyor. 2023 yılında yüzde 4’e yakın büyüdü. Binek ve ticari araç satışları 800 bin adetleri bulduğunda lastik pazarına yüzde 4-5 büyüme katkısı sağlıyor.

Lastik piyasası son yıllarda Rusya krizi ve hammadde sorunu yaşadı. Hammadde temininde Çin’e yönelen sektör, Yemen Körfezi’nin kapanması yüzünden sıkıntılı. Avripa’da büyük lastik toptancıları mal eritmeye başladılar, piyasa normale döndü, bu da fiyat rekabetini geri getirdi.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.